Hayata (Cana) Kast Nedeniyle Boşanma Davası mutlak ve özel boşanma sebepleri arasındadır. İnsanın hayatına kast ederek yapılan bir hareket boşanma sebebidir ve çiftlerden birinin diğerini öldürmeye yönelik olarak bu eylem araştırılır. Bu eylemin şiddet gören, hayatına kast edilen kişi tarafından ispatı olması halinde boşanmaya kesin olarak hükmedilmektedir. Bu ve bunun gibi eylemlerle karşı karşıya kaldığınızda hiç zaman kaybetmeden avukatlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz. Gülsün Hukuk Bürosu olarak sizlere alanında uzman boşanma avukat kadrosu ile hizmet vermekteyiz. Hayata kast sebebi ile boşanma davası türü TMK’da yer alan 162.madde’de açıkca belirtilmiştir.

TMK MADDE 162 Hayata (Cana) Kast Nedeniyle Boşanma Davası

* Çiftlerden biri diğer kişinin hayatına kast edilmesi veyahut kendisine karşı pek kötü davranılması veya ağır derecelerde onur kırıcı davranışlarda bulunması nedeni ile boşanma davaları açılabilir.

* Dava için hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak 6 ay ve her halde bu sebebin doğumunun üzerinden 5 sene geçmekle dava hakkı düşecektir.

* Affeden kişinin dava hakkı yoktur.

Hayata kast kelimelerini net bir şekilde açmak gerekirse, karı veya kocanın herhangi birinin diğerine öldürmek amacı ile yapmış olduğu eyleme denilmektedir. Bunların yanı sıra eşini intihara teşvik etmek, elverişsiz araç kullanılması, istenildiği hallerde sonuç alamaması yani teşebbüs etmesi dahi bu suçun işlenmiş olduğu sayılır ve hayata kast anlamını taşımaktadır.

Tokat’da bulunan hukuk büromuzda her türlü nedenden kaynaklı olacak olan boşanma davalarına uzman avukatlarımız ile katılabiliyoruz. Tokat ili ve çevresinde bulunan tüm misafirlerimiz, müvekkilimiz olarak temsil yetkisi kazanabilir ve bizlerden hizmet alabilir. Başarılı bir sonuç almak ve kısa süre içerisinde boşanmak için Gülsün Hukuk Bürosu’ndan hizmet alabilirsiniz.

Cana Kast Nedeniyle Boşanma Davası
Cana Kast Nedeniyle Boşanma Davası

Hayata (Cana) Kast Nedeniyle Boşanma Davası Açmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

* Eşlerden birinin diğerinin hayatına kast etmiş olması gerekir. Yani eşlerden birinin diğerini öldürmek amaçlı niyeti olduğu, hal, hareket ve eylemleri ile belli olması gerekir. Eşlerini öldürmeye teşebbüs edilen her türlü fiil, hareket, hazırlık aşamasında olmak bu fiilin var olduğunun kanıtlanması için yeterli olacaktır.

* Hayata kasteden eşin kusurlu olması gerekmektedir. Dikkatsizlik ile taksir sonucunda öldürmeye ilişkin bir fiilde bulunulmuş olması durumunda hayata kast sebebiyle dayanılamayacaktır. Bu kapsama bakıldığında eylemin işleniş şekli önemli olarak karşımıza çıkmasa da öldürme kastı mutlaka ve mutlaka olmak zorundadır.

Bu tür davaları açarak hızlı bir şekilde boşanabilirsiniz. İnsan hayatına kast nedeniyle boşanma davası açmak için hak düşürücü süreleri de dikkate almak gerekir. Sizlerde merak ettiğiniz tüm detaylar, konular ve sorular için hemen incelediğiniz Gülsün Hukuk Bürosu firmamızın web sayfasında yer alan numaralarımızı arayabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma davaları hakkında her türlü bilgiye bu alanda Tokat ilinde hizmet veren en iyi, en bilgili ve en tecrübeli avukatlardan destek alabilirsiniz.