Şiddetli Geçimsizlik Sebebiyle Boşanma Davası konusuna ilişkin merak ettiğiniz bir çok bilgiye ve detaya Gülsün Hukuk Bürosu’nun sizler için hazırlamış olduğu bu içerikten erişebilir ve aklınıza takılan her türlü soru için hukuk büromuzda görevli avukatlarımıza dilediğiniz anda danışabilirsiniz.

Tokat ilinde bulunan Hukuk Büromuz Türkiye’nin her yerinden gelen davaları değerlendirmekte ve özellikle boşanma davaları hususlarında uzman kadrosu ile hizmetlerini sunmaktadır. Tecrübeli boşanma avukatlarımız ile hizmetinizdeyiz.

Bir evlilik birliğinin en temelinen sarsılması demek boşanma nedeni demektir. Şiddetli geçimsizlik durumlarında eşlerin ortak bir hayata devam etmesi çok mümkün değildir, bu hallerde hakimler genelde boşanma kararını vermektedir. Mevzuatlar çerçevesinde yer alan hallerde yer alan sebepler gerekçe gösterilerek boşanma davaları açılabilir. En genel neden olan şiddetli geçimsizlik nedenidir.

EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMASI

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yer alan 166.maddede de belirtildiği üzere halk arasında şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma konusu evlilik birliğinin temelinden sarsılması ile aynı durumdur. Bu boşanma nedenine baktığımızda çiftlerin ortak bir hayata devam etmesi mümkün değildir. Bu boşanma davası türünde hakimlere geniş bir takdir yetkisi verilmektedir. Boşanma davaları arasında yer alan özel boşanma nedenlerine nazaran bu boşanma türünde sarsılmanın ölçütünü belirleyebilecek olan hakimdir. Bu bağlamda hakime sunacağınız deliller, dilekçeler de önem arz etmektedir. Profesyonel bir boşanma avukatından destek alarak hızlı bir boşanma yapabilirsiniz. Şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davalarında davayı açan kişinin kusuru daha ağır olduğu hallerde davalı eş itiraz edebilmektedir.

Kadın veya erkeğin tek taraflı olan boşanma talebinde hakim karar verememektedir. Bir boşanma kararının verilmesi için diğer eşinde bunu istemesi veya boşanmaya neden olan haldeki kusuru olması gerekir. Günlük yaşantı içerisinde olabilecek haller evlilik birliğinin sarsılmasındaki boşanma halinde gerekçe sayılmayacaktır. Şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açmak veya açılan bir davaya itiraz etmek için Tokat ilinde bulunan Gülsün Hukuk Bürosu’nu arayabilir ve uzman avukatlardan destek alabilirsiniz. Bu tür davalarda boşanma için hakimler her olayı kendi içerisinde değerlendirmekte ve eşlerin ekonomik, sosyal statüleri de dikkate alınmaktadır.

Hangi davranıştan dolayı şiddetli geçimsizliğin oluştuğu belirtilmelidir. Somut bir olayın özelliklerine göre hakimler durumu değerlendirecek ve tarafların da mahkemeye sundukları savunmalar, iddalar göz önüne alınacaktır. Hakim çiftleri dinledikten sonra kararını verecektir. Hakimlere sunulan iddialar önemlidir. Şiddetli geçimsizlik konusuna ilişkin bir dava açmak veya bir davaya itiraz etmek istiyorsanız Gülsün Hukuk Bürosu avukatları en iyi desteği alabileceğiniz kişilerden oluşmaktadır. Alanında profesyonel ve tecrübe sahibi avukatlarımız bu alanda atacağınız adımlar için sizi önceden bilinçlendirecek ve uyaracaktır.

Şiddetli Geçimsizlik Nedenleri

Avukatlarımızın en sık rastladığı, en çok karşılaştığı şiddetli geçimsizlik, evlilik birliğinin sarsılması alanında davranışlara tek tek göz atmak gerekirse;

* Çiftlerden birinin eşine karşı sürekli hakaret edici söylemlerde bulunması.
* Çiftlerden birinin daima alkol alması ve evin içinde huzursuzluk çıkarması.
* Çiftlerden birinin evlilik birliğinden doğan sorumluluklarını yerine getirmemesi.
* Eşine karşı şiddet eylemlerinde bulunması.
* Eşe karşı eziyet edilmesi.
* Toplum içerisinde eşinin küçük düşürülmesi.
* Çiftlerden birinin eşine karşı dış görünüşü ile dalga geçilmesi.

En sık rastladığımız örnekler arasında yer almaktadır.

Bu durumlarda evlilik birlikteliklerinin temelinden sarsılmasına bağlı olarak boşanma davası açılabilir. Artık ortak hayatın çekilemez olduğunu düşünüyorsanız ve boşanma davası açmayı düşünüyorsanız hemen bizi arayabilirsiniz.

Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Davası
Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Davası

Diğer Şiddetli Geçimsizlik Sebepleri

Yukarıda yer alan sebeplerin yanı sıra, yargıtay dosyalarına baktığımızda yine karşımıza en çok çıkan, en fazla karşılaşılan durumlar vardır. Şiddetli geçimsizliğe örnek olacak diğer davranışlar ise şu şekildedir;

* Eşine karşı psikolojik, ekonomik, fiziksel şiddet uygulanması.

* Aşırı derecelerdeki kıskançlıklar.

* Eşinin telefonunun sürekli olarak izinsiz bir şekilde karıştırılması.

* Ayak kokusu, ter kokusu ve ağız kokusuna sahip olmak.

* Eşin dedikodusunu yapmak ve eşinin toplum önünde küçük düşürücü söylemlerde bulunulması.

* Son dönemlerin en sık karşılaşılan konusu sosyal medya bağımlılığı.

* Aile ekonomisini düşünmeksizin aşırı borç altına girilmesi.

* Üçüncü kişilere mahrem konuların anlatılması, ifşa edilmesi.

* Bir tarafın istemediği halde zorla cinsel ilişki yaşamak.

Gibi konulardır. Sizlerde Tokat ili ve çevresinde Şiddetli Geçimsizlik Sebebiyle Boşanma Davası açmak istiyorsanız hemen bizi arayabilirsiniz. Gerek Tokat Adliyesi‘nde gerekse diğer illerde yer alan adliyelerde açılmasını istediğiniz her türlü boşanma konusu içeren davalarda bize ulaşabilirsiniz. Uzman avukatlarımız ile sizlere bulunduğunuz illerde en iyi hizmeti verecek ve kısa süre içerisinde taleplerinizin gerçekleşmesini sağlayacağız.

Bilgi ve sorularınız için hemen bize 0356 212 82 44 numarasından ulaşın.