Tokat Analık Davası türü için hizmet almak istediğinizde içeriğimizi inceleyerek ön bilgi sahibi olabilir ve dilerseniz Tokat ilinin önde gelen “boşanma avukatları” olan Gülsün Hukuk Bürosu’nun avukat kadrosundan profesyonel destek alabilirsiniz.

Gülsün Hukuk Bürosu özellikle Tokat ilinde ve çevre illerde bu alanda hizmetlerini sürdürmektedir.

Bir kişinin kimliğinde yer alan anne adı olarak gözüken ismin gerçek annesinin isminden farklı olması durumunda bu dava açılabilmektedir. İlgili dava için nüfus kaydı düzenlemesi ile ilgili olarak biyolojik annenin nüfus kütüğüne kaydedilmesi için gerekli işlemler yapılabilmektedir. 4721 sayılı TMK’da anne ile çocuk arasında yer alan soybağının doğum ile kurulması belirtilmiştir. Farklı durumlarda ise nüfusta kayıtlı olan kişiler malesef çocuğu doğuran anne olmamaktadır. Bu gibi durumlarda analık davaları açılabilir ve yanlış olan bu kayıtların düzenlenmesi için gerekli adımlar atılabilir.

ANALIK DAVALARINDA GÖREVLİ MAHKEMELER

Analık davaları için görevli olan mahkemeler davanın açılması için başvuruyu yapacak olan kişinin yerleşim bölgesinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Analığın tespiti için gerekli dava açılırken davalı olarak ise Nüfus Müdürlüğü yada davalı kişi biliniyorsa o gösterilmelidir.

Bu dava türündeki asıl amaç yanlışın düzeltilmesi ve yanlış olan nüfus kaydının düzenlenmesidir. Bu nedenle davacılar, davanın Nüfus Müdürlüğüne açılımı için başvurularını yapabilirler. Nüfus kayıtları anne açısından düzenlenmelidir. Bu nedenle analık davasında kişinin biyolojik annesinin kim olduğu tespit edilmelidir. Öncelikle bu durumda analık davası dilekçesi hazırlanmalı ve mahkemeye sunulmalıdır. Bu dilekçelerin hazırlanması için profesyonel avukatlardan destek almanız önemlidir. Bu davanın hızlı ilerlemesi ve kabul görmesi için gerekli olan tüm delilleri de dilekçeniz eklemeli ve mahkemeye sunmalısınız. Delilleriniz haricinde hakimler sizlerin iddiasını ispatlayıcı nedenler arar. Re’sen maddi olguları kendiliğinden araştırır ve bu durumlarda kanıtları serbestçe takdir eder.

Analık davalarındaki tespit işlemleirnde yer alan tanıklar ise nüfus kayıtlarıdır. Lakin ilgili davada esas delil herzaman DNA testi olacaktır. Soybağı belirlenmesi için tarafların araştırmalara rıza göstermesi gerekir. Rıza gösterilmeyen durumlarda hakim aleyhe karar verebilmektedir.

Tokat Analık Davası ile ilgili önemli bilgileri sizlere aktardık. Aklınıza takılan konular, sorular ve her türlü sorun için Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarımıza anında erişim sağlayabilirsiniz.

Son olarak;

Çocuğun gerçek annesinin kim olduğu konusunda gerçek bilgiye eriştiğinde annelik davası açarak bunun düzeltilmesi yoluna gitmesi gerekir. Çocuk doğumun ardından hastanede veya farklı bir ortamda kasıtlı veyahut kasıtsız bir şekilde başka çocuk ile değiştirilmesi durumu da olmaktadır. Analık hakkı davası tespit davası niteliğindedir. Süre ile ilgili bir bağı bulunmamaktadır. Zamanaşımı veya hak düşürücü süre öngörülmemiştir. Analık davalarındaki her türlü sorunuz için bizi arayabilirsiniz.