Nüfus Kaydının Anne Açısından Düzeltilmesi konusu ile ilgili sizlere hazırladığımız bu içeriğimizi hemen Gülsün Hukuk Bürosu’nun web sitesinden inceleyebilir ve konu ile alakalı yöneltmek istediğiniz sorularınızı Tokat ilinde yer alan hukuk büromuzun avukatlarına sitede bulunan whatsapp hattı üzerinden sorabilirsiniz.

KİMLER DAVA AÇABİLMEKTEDİR

Nüfus kaydı düzenlemesi için gerekli olan bilgiler kapsamında genetik anneye açılan bir davadır. Anne olduğu iddia eden kişi yada genetik anne olmayan kişinin kaydın düzenlemesi için davayı ilgili resmi daire göstereceği talep ile birlikte Cumhuriyet Savcılıkları’da açabilmektedir. Çocuk aracılığı ile de açılabilen bir dava türüdür. Nüfus kaydının düzenlenmesi davalarında soybağı reddi davaları bağlantısı olduğu düşünülmekte ve bu davalar hep birbirine karıştırılmaktadır. Kısa bir örnek ile konuyu açıklamak gerekirse kadının bekleme süresi içinde çocuk sahibi olduğu hallerde eski eş baba olarak nüfusa kayıt edebilmekte ve kadında nüfus kağıdında bir hata olduğunu düşünebilmektedir. Nüfus kaydı için düzenleme davasının açılacağı bu durumda düşünülmektedir. Ancak bu durumda açılacak dava soybağının reddi yada babalık davası olacaktır. Lain çocuğun bekleme süre içerisinde doğduğu ve babalık karinesi bulunduğu durumda ise nüfus kaydı düzenlemesi davası açılmalıdır.

Konu ile ilgili kafanıza takılan sorular, yanıtlarını merak ettiğiniz örnekler var ise çekinmeden uzunca avukatlarımıza whatsapp hattı üzerinden sorabilir ve bizzat kendilerinden konu ile ilgili bilgialabilirsiniz.

NÜFUS KAYDININ DÜZELTİLMESİ DAVASI KİME AÇILIR?

Bu dava öncelikle davayı açanın bulunduğu bölgede yer alan asliye hukuk mahkemesine açılmaktadır. Bu tür dava ilgilinin yani davacının bulunduğu yerleşim yerinde açılmaktadır. İlgili dava aleyhine kaydın düzeltilmek istenildiği kişi ile hukuki anlamda menfaati bulunan tüm ilgililere ve Nüfus müdürlüğüne açılmaktadır.

Kayıt düzenleme davaları ilgili birimler için herhangi bir süreye tabi değildir. Dilediğinizde, farkettiğinizde bu davayı açabilirsiniz.

Konu ile ilgili ispat detayları ve hızlı bir şekilde sonuç alabilmek adına incelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızı arayabilirsiniz.

Tokat ili ve çevre illerde yer alan bu tür sorunlarınız için uzmanlarımızdan destek alabilmeniz mümkündür. Nüfus Kaydının Anne Açısından Düzeltilmesi ile ilgili Gülsün Hukuk Bürosu avukatları hizmetinizdedir