Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası Tokat şehrinde Gülsün Hukuk Bürosu avukatları tarafından açılabilmektedir. Sizlerde TOKAT şehri ve çevre şehirlerde boşanma davalarının yanı sıra nüfus kaydının düzeltilmesi davası açmak istiyorsanız hemen bizi arayabilir ve profesyonel destek alabilirsiniz.

Nüfusta meydana gelen yanlışlıkların giderilmesi için açılacak olan dava nüfus kaydının düzeltilmesi davası olacaktır. Bir kimsenin nüfus kayıtlarında yer alan eksiklikleri nedeni ile, doğru kayıtların tutulamaması nedeni ile yer alan hataların düzeltilmesi için bu dava açılabilmektedir. Analık davası ile bağlantılı olan veya analık davası haricinde de açılabilecek bir dava türüdür. Özellikle boşanma davalarında uzman olan avukatlarımız bu alanda da sizlerden gelen talepler doğrultusunda hizmetleirni verebilmektedir. Hukuk açısından atılabilecek olan her adımı firmamızdan alacağınız yardımlar ile atabilirsiniz. Nüfus kayıtlarının düzenlenmesi için gerekli olan dava türleri sizlere sunulmuştur.

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası Tokat
Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası Tokat

EN ÇOK RASTLANAN NÜFUS DAVALARI

Tokat ilinde avukatlarımızın en sık rastladığı dava türleri Nüfus kaydının iptalı davası, nüfus kaydından kaldırılması gereken kayıtlar için açılan davalardır.

İsim soyisim ile ilgili değiştirme davaları ise haklı bir nedeni olduğunda isim ve soyadı değiştirme işlemi yeni ad alma yada kullandığı ismi kullanması amacı ile açılma davasıdır.

Yaş düzeltme davası, bu dava ise nüfus kayıtlarında bulunan doğum tarihi ile ilgili sorun olanların açabileceği bir davadır. Halkın dilinde yaş küçültme davaları veya yaş büyütme davaları olarakda anılabilmektedir.

Din değişimi için açılan davalarda ise kişi nüfus kütüğünde bulunan kayıtlı olan dininde bir değişiklik yapmak istediği yada silmesi için açtığı dava türüdür.

Gaiplik davaları, bu dava türünde ise gaip olan kişi ölümüne bağlı olarak açılabilecek bir dava olarak karşımıza çıkmaktadır. Gaiplik kararı alınabilmesi için bir kişinin ölüm tehlikesi içerisinde olması, kaybolmuş olması yada kendisinden çok uzun sürelerdir haber alınamıyor olması gerekir.

Babalık davaları, bu davalar ile ilgili çok fazla bilgi aktarımı olan Gülsün Hukuk Bürosu’nun makaleler kısmını inceleyebilirsiniz. Kısa bir bilgi aktarmak gerekirse çocukla baba arasındaki soybağı tespiti için annenin veya çocuk tarafından açılabilen bir dava türü olduğunu bilmekteyiz.

Analık davaları, bir önceki yazılarımızda bu dava türünden detaylı bir şekilde sizlere bahsetme fırsatı bulduk. Çok kısa bir bilgi vermek gerekirse kişinin nüfus müdürlüğüne kayıtlı olan annesinin adı gerçek annesinin adından farklı olması halinde açılabilmektedir.

Son olarak;
Soybağının reddi davası, bu tür içinde avukatlarımız geçmiş dönemlerde sizlerle bir çok içerik paylaşımında bulundu. Bu dava türünde babayla çocuk arasındaki soy bağı reddi, babalık karinesinin çürütülmesi için açılmaktadır.

Tüm bu dava türleri ile ilgili bilgi almak ve sorularınızı bizzat avukatlarımıza iletmek için lütfen sitemizde yer alan whatsapp hattı üzerinden bize ulaşın.