Tokat şehrinde Nafakanın Kaldırılması Davası ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere Gülsün Hukuk Bürosu’nun sizler için hazırlanan bu içeriğinden erişebilirsiniz. Avukatlarımız Tokat ili ve çevre illerde görülecek olan boşanma davaları ve nafaka ile ilgili tüm davalarda sizlerin hizmetindedir.

Boşanmanın ardından bazı hallerde nafakayı ödeyen kişinin bazı koşulların ortadan kalması ile sorumluluğu sona erebilmektedir. Nafakada, nafaka ödeyecek kişi ve ödenecek olan şahsın sosyal ve ekonomik düzeyine bakılır ve buna bağlı olarak aylık bir ödeme yapılır. Nafaka ödeyecek olan kişi mahkeme tarafından takdir edilen nafakaya karşın kaldırılması ile ilgili şartlar oluştuğunda nafakanın kaldırılması talebi ile dava açabilmektedir. Bu hakka sahip olup olmadığınızı öğrenebilmek için hemen sitemizde yer alan whatsapp destek hattı üzerinden bize ulaşabilir ve bizden bilgi alabilirsiniz.

Nafaka ödeyen kişinin sosyal ve ekonomik durumunda bir değişiklik var ise iş bu dava açılabilmektedir. Nafaka ödeyen kişi bedensel zarara uğradığında veya çalışamayacak bir hale geldiğinde ekonomik durumundaki değişiklik kaçınılmaz olacaktır. Bu ve bunun gibi durumlarda nafaka ödemelerinin kaldırılması davası açılabilmektedir. İştirak nafakası olan hallerde ise müşterek çocuk reşit olduğunda yada eğitim hayatı reşit olmasından sonra devam ediyorsa, eğitim dönemi sona erince nafaka durumu son bulacaktır.

Nafakanın Kaldırılması Davası
Nafakanın Kaldırılması Davası

NAFAKANIN KALDIRILMASI DAVASI

Nafaka ödeyen kişinin mahkemeye avukatlarımız aracılığı ile başvurusunu yaparak nafakanın kaldırılması davasını açabileceği bazı haller şu şekildedir;

* Nafaka alacaklısının işe girmesi durumunda bu dava açılabilmektedir.

* Nafaka alacaklısı olan kişi evlenmeden başka bir kişi ile fiilen evliymiş gibi yaşaması halinde bu dava açılabilir.

* Nafaka alacaklısının yoksulluğunun ortadan kalması durumunda bu dava açılabilmektedir.

Bazı yargıtay kararlarına baktığımızda yoksulluk nafakası alan eski eş asgari ücretli bir işe girdiğinde nafakanın kaldırılması davası adına bir gerekçe olmadığı kabul edilmiştir.

Bu husus biraz farklı ve detaylı olabilmektedir. Sizlerde hangi hallerde ve hangi durumlarda nafakanın kaldırılabilmesi için dava açabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Gülsün Hukuk Bürosu’nu arayabilirsiniz.

Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarına danıştığınızda olumlu neticeleneceğini düşündüğümüz adımlar atılacaktır. Davacının her türlü delil ile davasını desteklemesi için avukatlarımız ihtiyacınız olan tüm bilgileri size aktaracaktır. Eski eşten alınan nafakanın kesilmemesi için resmi nikah kıymayarak eski eşlerin evli hayatı yaşadığını tecrübe ile sabit görmekteyiz. Karşımıza çıkan bu ve bunun gibi durumlarda yapılması gerekenler, kanıtlanması gerekenleri biliyoruz. Bu nedenle sizlerde nafakanın kaldırılması için dava açabilmek için alanında uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.