Eşi Terk Nedeniyle Boşanma Davası konusuna ilişkin yaptığınız aramalarda bilgi edinebileceğiniz ve her türlü sorunuzu çekinmeden iletebileceğiniz avukatlarımızın yer aldığı Gülsün Hukuk Bürosu kurumsal web sitesine hoşgeldiniz. İncelemekte olduğunuz web sitemizde yer alan WhatsApp destek hattı üzerinden dilediğiniz zaman sorularınızı bizlere iletebilir ve avukatlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Evlenmenin en önemli nedenleri ve sonuçları arasında çiftlerin beraber yaşaması gelmektedir. Boşanma davası türlerinde karşımıza en sık çıkan konuları, özel ve mutlak boşanma sebepleri arasında olanları Gülsün Hukuk Bürosu olarak düzenli bir şekilde siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayız. Evi terk eden eş olduğunda, terk edilen konumunda olan diğer eşin uygun prosedürleri ele alarak, işinde uzman avukatlar ile doğru şekilde davaya konu edebilmesi ile beraber bu durum özel ve mutlak boşanma sebepleri arasına girecektir.

Terk nedeniyle boşanma durumu TMK’da 164. maddede açık bir şekilde düzenlenmiştir. İlgili maddede net bir şekilde anlaşılacağı üzere terk durumlarında boşanmanın gerçekleşebilmesi için aranan bazı şartlar vardır. Bunlara birazdan hep birlikde bu içeriğimizde göz ataacağız. Sizler Tokat ili ve çevresinde yer alan sorunlarınız için aradığınız en iyi boşanma avukatları için hemen bize ulaşabilirsiniz.

TERK SEBEBİYLE BOŞANMANIN GERÇEKLEŞEBİLMESİ İÇİN;

* Çiftlerden birinin evlilik birliği yükümlülükleri arasındakilerin yerine getirilmemesi sebebi ile bir arada yaşamaya uygun olarak yükümlülüklere aykırı davranması,
* İlgili yükümlülüklere bağlı kalmayarak evden ayrılınması,
* Eve dönmemek için net, geçerli bir sebebi olmadan eve dönmemesi,
* Eşini evden ayrılmaya zorlaması veyahut diğer eşin ortak olan konuta dönmesini haklı bir neden olmaksızın engelleyen eş olması durumlarında

Eşin konutu terk ettiği sayılmaktadır. Türk Medeni Kanunu 164. maddede net bir şekilde düzenlenen ve bilgileri açıklanan bu özel boşanma sebebi neticesinde ” Terk Sebebiyle Boşanma Davası ” açılabilmektedir. Evin terk edilmesi durumunda evlilik birliği temelinden sarsılacaktır ki, sarsılma durumuna dahi bakılmaksızın karar verilebilmektedir. Mutlak boşanma sebepleri arasında olan terk nedeni ile boşanma davasındaki en önemli neden eşlerden birinin ortak yaşamdan ayrılması, ortak olan evlilik birlikteliğinin yaşandığı konutun terk edilmesidir.

Eşi Terk Nedeniyle Boşanma Davası

Eşi veya evi terk nedeni ile boşanma davasına ilişkin bilgileri yukarıda inceleyebilir ve TOKAT ilinde yer alacak olan tüm dava çeşitleriniz için alanının en bilgili, tecrübeli avukatlarından destek alabilirsiniz.

Bu tür olaylar karşısında dikkat edilen diğer bir husus ise ortak yaşam alanını terk eden kişinin terk eyleminin geçerli kılınabilmesi için ayrı olan bu yaşantının en az 6 ay sürmesi gerekir. Konuya ilişkin bazı ince detaylar ve konularda mümkün. Merak ettikleriniz ve bu tür boşanma türlerindeki diğer detayları öğrenebilmeniz için çekinmeden iletişim sayfamızda yer alan numaralarımızı arayabilir veya web sitemizde bulunan WhatsApp hattından bilgi alabilirsiniz. Lakin ilgili kanuna göre terk fiilinin akabinde en az 6 ay içinde terk etmiş olan eşin eve dönmemesi nezhinde diğer eş terk nedeni ile boşanma davası açabilmektedir.

Evi Terk Nedeniyle Boşanma Davası
Evi Terk Nedeniyle Boşanma Davası

Bazı özel durumlarda terk etme eyleminin geçerli kılınmaması için terk eden eş uyanıklık yapıp veya bilmeden geri dönüp, tekrar terk etmesi nedeni ile 6 ay olan bu sürenin dolmamasını sağlıyor ise bu durumda hakkın kötüye kullanılması kapsamı değerlendirmeye alınabilmektedir. Bu tür davalar dikkat ister, bu nedenle incelemekte olduğunuz kurumsal web sitemizde yer alan avukatlarımızı aramanızı öneririz.

TMK’da yer alan konuya ilişkin 164/2 maddede konu ile ilgili şu bilgilere yer verilmiştir. “Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim veya noter, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilân yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.”

Terk sebebi ile boşanma davası açabilmek adına Tokat ilinde yer alan hukuk büromuzu hemen arayabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular ve diğer detaylar için müvekkil gizliliğimizi ön planda tuttuğumuzu bilmenizi ister ve sizden gelecek olan telefonları bekleriz.