Tokat’ta Soybağının Reddi Davası ile ilgili yaptığınız araşatırmalarda rastladığınız Gülsün Hukuk Bürosu’nun sizler için hazırlanan web sitesi üzerinden bir çok bilgiye, bir çok detaya erişebilmeniz mümkün. Sizlere sağladığımız ve sunduğumuz tüm bilgilerin haricinde dilerseniz web sayfamızda yer alan whatsapp hattımız üzerinden avukatlarımıza danışabilirsiniz.

Kelime anlamına baktığımız soybağı’nda baba kan bağı anlamı taşımaktadır. Erkek soybağının reddi davası açmak isteyerek babalık karinesini çürütebilir. Baba tarafından anneye ve çocuk için soybağının reddi davası açılabilmektedir. Aynı şekilde anne ve çocuklarda baba için soybağının reddi davası açma imkanına sahiptir.

Soybağının reddi konusunda dava açarak ispatlanabilir bir nitelik olabildiği için babalık karinesinin çürütülmesi ve bu nedenle baba ile çocuk arasındaki soybağının ortadan yok edilmesi ifade edilmektedir. Aile Hukuku ve Miras Hukuku alanlarında incelenebilen bir dava türüdür. Bu gibi durumlarda karşılaşılabilecek olan huzursuzlukların, uyuşmazlıkların çözülmesi için Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarına nerede olursanız olun danışabilirsiniz.

Soybağının Reddi Davası

Nesebin reddi davası olarak da adlandırılan bu türde, evliliğin devam etmesinden veyahut sona ermesinden başlayarak 300 gün içinde doğmuş olan çocukların babası erkek eştir. Çocuk bu dönem içerisinde doğmuş işe erkek eşe ait olduğuna dair bir babalık karinesi ile kabul edilir. Geçen sürenin ardından doğmuş olan çocuk erkek eşe bağlanması, annenin evlilik esnasında gebe kaldığının ispatı ile mümkün olabilmektedir. Soybağı ile alakalı merak ettiğiniz bir çok içerik ve bilgiye bu sayfadan sahip olabilir ve aklınızdaki soruların yanıtları için her zaman Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarına danışabilirsiniz.

Şayet baba veya erkek eş diyelim, doğumu gerçekleşen çocuğun kendisinden olmadığını düşünüyor ise avukatlarımız aracılığı ile SOY BAĞININ REDDİ DAVASI açabilmektedir. Bu davanın açılması ile beraber ortaya çıkan babalık karinesini çürütebilmeleri mümkündür. Soybağının reddi davaları baba tarafından anne ve çocuğa karşı açılabilmektedir, tabi buna nazaran yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuk da babası için bu davayı açabilme imkanına sahiptir.

Nesebin (Soybağının) Reddi Dava Türünde İSPAT

EVLİLİKTEN ÖNCE & AYRI YAŞAMDA ANA RAHMİNE DÜŞME

Çiftlerin ayrı yaşaması, evlenmeden önce gerçekleşen birlikteliklerde davacı taraftan kanıt istenmeyecektir. Ancak gebeliğin meydana geldiği dönemdeki cinsel ilişkinin gerçekleştiğine dair inandıran kanıtların olması var ise babalık karinesi ortaya çıkmaktadır.

EVLİLİK İÇERİSİNDE ANA RAHMİNE DÜŞME

Evlilik süresi içerisinde ana rahmine düşmede çocuklar için davacı olan tarafın baba olmadığını ispat etmesi gerekiyor ve zorunludur. Şayet evlenmeden / evliliğin sona ermesinden üç yüz gün içerisinde çocuk doğdu ise evlilik içerisinde rahme düşmüş sayılmaktadır.

Bu dava türünde ispat yükümlülüklerinin karşılanması mahkemenin sizlere sunduğu ve yapacağı incelemelerin akabinde, babalığın karinesinin olmadığına karar verebilmektedir. Bu işlemler detaylara hakim, ince konuları bilerek hızlı yol alabileceğiniz, sonuçlara hızlı kavuşabileceğiniz dava türleri arasındadır. Tokat ili ve çevresindeki bu tarz davalarınız için alanında uzman avukatlarımızdan bilgi, destek ve hizmet alabilirsiniz. Soybağlarının reddi dava türlerinde en çok rastladığımız ispat türü DNA testidir. Bu test sayesinde kişilerin soybağlarını reddetmesi mümkün olabilmektedir.

HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRELER NELERDİR?

* Bu dava türünde çocuğun ergin olduğu andan itibaren en geç 12 ay içerisinde dava açması gerekir.

* Geçikme durumu olduğunda haklı bir sebep aranacaktır. Bir yıllık sürenin ortadan kalmasının ardından işleme başlamaktadır. Haklı sebepler için avukatlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

* Doğumu olan çocuk evlilik birlikteliğinin bitmesinin ardından 300 gün içerisinde doğduysa, anne bu zaman zarfı içerisinde yeniden bir evlilik yapmış ise, yeni evlendiği kocası çocuğun babası sayılacaktır.

* Bu karine çürütüldüğü taktirde ilk evlilikteki kocası babası sayılacaktır.

* Koca, baba olmadığını ve annenin hamile kaldığı dönemde başka bir ilişkisi olduğu, erkek ile cinsel ilişkiye girdiğini öğrendiği tarih itibari ile 12 ay süresi içerisinde dava açmak zorundadır.

Çok geniş bir konu olan soybağının reddi dava türünde uzman avukatlarımız ile sizlere bilgi aktarıma önümüzdeki günlerde makaleler kısmında devam edeceğiz. Ancak aklınıza takılan sorular, sorunlar ve bilgi talepleri için daima Gülsün Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.