Boşanma Davası Sonrası Bekleme Süresi (İddet Müddeti) ile ilgili merak edilen bir çok bilgiye bu sayfadan erişebilir ve özellikle Tokat ili ve çevresindeki tüm boşanma davaları ile ilgili talepleriniz için Gülsün Hukuk Bürosu’nun alanında uzman avukatlarına danışabilirsiniz.

Boşanma davaları ile ilgili iddet süresi ilgili kanunda bekleme süresi olarak bilinir. Bu konuda yeniden evlenmeden önce 300 gün beklenmesine ilişkin hukuki bir düzenleme bulunmaktadır.Detaylı bir açıklama talep edildiğinde ise konuya ilişkin açıklamamız şu şekildedir;

Boşanma davalarının ardından kadının başka bir kişi ile evlenebilmesi için bekleyeceği süredir. Bu süreye iddet müddeti denilmektedir. İlgili süre zarfı içinde kadının evlenebilmesi için iddet müddetinin kaldırılması için dava açması gerekecektir. Halk arasında bu hususa boşanma sonrası bekleme süresi denilmektedir. Sizlerde boşanmanın ardından bu sürenin geçmesini beklemeden evlenmek istiyorsanız ilgili davanın açılmasını isteyebilirsiniz. İddet müddeti davası açılması için Gülsün Hukuk Bürosu avukatları sizlere bir telefon kadar yakındır.

İDDET MÜDDETİ

Boşanmanın ardından kadın için yeniden evlenmek talebi olabilir. Yeniden evlenmesi için ilgili kısıtlama iddet müddeti ile sağlanmıştır. Bu durum boşanan kadın içindir. Erkeğe sunulmamıştır. Erkekler boşanmanın ardından istediği zaman evlenebilmektedir. Kadınlara sunulan bu durum TMK’da 132.maddede belirtilmiştir.

Bu kısıtlamanın sadece Türkiye‘de olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu durum Avrupa’da yer alan bir çok ülkede de aynı şekildedir. İlgili maddede konu şu şekilde açıklanmıştır. ” Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez. “

Buradaki amaç boşanma durumu sonrasında kadının olası bir hamilelik halinde doğacak olan çocuğun soybağı içindir. Yani bir nevi bu süre içerisinde bir çocuk doğacak ise bu çocuğu korumaktır. Soybağlarının karışmaması için bu düzenleme bulunmaktadır.

Boşanma Davası Sonrası Bekleme Süresi (İddet Müddeti)
Boşanma Davası Sonrası Bekleme Süresi (İddet Müddeti)

Boşanma Davası Sonrası Bekleme Süresi (İddet Müddeti) Bitmeden Evlenmek

Bu durumlarda kadının hamile olmadığını kanıtlayacağı belgeler ile mahkemeye uzman avukatlar nezhinde başvurması önerilmektedir. Mahkemeye Gülsün Hukuk avukatlarının yapacağı başvuruların ardından gerekli karar alınabilmekte ve bu kadar ile tekrar evlenebilmek mümkün olabilmektedir. Şayet mahkeme kararı olmadan evlenme hallerinde vardır.

Boşanan kadın ile erkek tekrardan evlenecek ise sürenin beklenmesine gerek yoktur. Hamile olan kadın ise doğum yapması ile bu süre sona erecektir. Bu durumda başka bir koşula gerek kalmadan farklı biri ile yeniden evlenilebilmektedir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve Tokat ili için boşanma avukatları görüşme talepleri için Gülsün Hukuk Bürosu’nu arayabilirsiniz.