Vajinismus Nedeniyle Boşanma Davası ile ilgili merak edilen birçok bilgiye Gülsün Hukuk Bürosu’nun sizler için hazırlanan bu sayfasından erişebilir ve boşanma davalarına ilişkin sorularınız için avukatlarımıza whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Konuya giriş yapmadan önce vajinismus ile ilgili genel bir bilgi aktarmak isteriz. Anlam bakımından vajinismus bayanların cinsel ilişki esnasında aşırı olarak kasılması ve bu kasılma nedeni ile ilişki kuramaması halidir. Bir çok nedeni olabilen bu durumun sosyo-psikolojik nedenleri ve korku dürtüleri en başta gelmektedir. Cinsel ilişkiye girme konularında çok zorlanan ve bazı hallerde ilişkinin çiftler tarafından imkansız olması durumudur.

Evliliklerde bu nedenle bazı hallerde problemler olabilmektedir. Cinsel birliktelik konusu için olumsuz bir şekilde etkisi bulunan ve bu sorun kaynaklı her iki taraf içinde evliliğin çekilemez bir hal aldığı görülmektedir. 2 farklı kategoride tıp alanında incelebilen bu durum. Primary ve Secondary olarak ayrışmaktadır. Bunlardan secondary olan psikolojik anlamda yönlerin daha ağır bastığını göstermektedir. Ülkemizde en sık görülen durumdur. Vajismusun secondary olması tedavi edilebilir demektir. Bu tarzdaki sorun için boşanma davalarında önemli detaylar yer almaktadır.

Vajinismus Nedeniyle Boşanma Davası
Vajinismus Nedeniyle Boşanma Davası

Vajinismus Nedeniyle Boşanma Davası

Boşanma davalarına genel olarak Tokat ilinde ve çevre illerde bakan Gülsün Hukuk Bürosu avukatları ” vajinismus nedeni ile boşanma davalarında ” bölgede uzmandır. Boşanma sebepleri arasında olup olmadığı araştırmalarınızda sizlere verebileceğimiz yanıt, bu durumlar ülkemizde sık karşılaşılan bir durum olmasıdır. Bu neden ile mahkemeye başvurulduğunda hakim öncelikle sorunun tedavisinin olup olmadığının araştırılmasını isteyecek ve bilirkişi raporu talep edecektir. Şayet hastalık tedavi edilebilir bir durumda ise işte o zaman hakim ikinci bir unsurun incelemesini yapacaktır. Bu unsur ise sorunu bulunan kadının tedaviden kaçıp kaçmadığıdır. Yani tedavi olmak istiyor mu yoksa istemiyor mu.. Bu durumlarda şayet kadın tedavi olmaya sıcak bakıyor ise o zamanda kocanın bu süreci destekleyip desteklemediği önemlidir.

Şayet kadın bu durumdan kurtulmak için tedavi olmak istiyorsa eşininde onu yalnız bırakmaması gerekmektedir. Daha açık bir sözle sizlere bilgi vermek gerekirse geçmişte avukatlarımızın katıldığı ve Yargıtay’da yer alan bir çok davada gördüğümüz üzere vajinismus sorunu olan kadının tedaviden kaçınma durumu olup olmadığı, farklı nedenler olup olmadığı önemlidir. Kocanın açmış olduğu boşanma davasında kadının tedaviden kaçası halinde hakimlerin davayı reddetme hakkı bulunabilir. Bu tür davalarda her olay kendi çerçevesi içerisinde değerlendirilir. Kısaca belirtmek gerekirse;

Vajinismus sorunu boşanma sebebidir veya boşanma sebebi değildir diyemeyiz.

Konuya ilişkin daha detaylı bilgi ve boşanma davaları için avukatlarımızdan destek almak isterseniz hemen incelediğiniz kurumsal sitemizin iletişim sayfasında yer alan numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.