Boşanma Davalarında Maddi Tazminat İsteme Şartları için merak ettiğiniz bir çok bilgiye bu içerikten erişebilirsiniz. Tokat şehrinde yer alan ” Boşanma Davası ” açmadan önce merak edilen bu konuya ait içeriğimizi Gülsün Hukuk Bürosu avukatları sizlere hazırladı. İnceleyeceğiniz bu yazımızın son paragrafından sonra halen daha aklınıza takılan bir soru var ise; web sayfamızda yer alan whatsapp destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

BOŞANMA DAVASINDA MADDİ TAZMİNAT

Mahkemelerde en çok görülen davalar arasında olan ” boşanma davalarında ” maddi tazminat hususu ile ilgili açıklama Medeni Kanun’da 174.maddede yer almaktadır. Özel olarak düzenlenen bu hususa göre beklenen veya mevcut menfaatlerde boşanma sebebi ile zedelenen kusursuz olan veya daha az kusurlu olan taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat alabilmesi mümkündür. Boşanma durumlarında maddi tazminat durumunda açılacak olan boşanma davası öncesinde talep edilememektedir. Maddi tazminat davaları boşanma davası tamamlandıktan sonra talep edilebilmektedir.

Maddi tazminat hususunun boşanma davası ile beraber açılabilmesi için ayrıca bir harc gerekmektedir. Kabul edilmesi veya red görmesi halinde avukatlık ücreti çıkmamaktadır. Bu durumlarda boşanma davanızın sonuçlanmasından sonra açılacak bir dava ile maddi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz. Nispi bir harca tabi olan bu dava türü ile ilgili diğer bilgilere göz atalım..

Talep ile karara bağlanan durumdur. Maddi olarak tazminat haklarında davacı tarafın bir talebi olmuyora hakim maddi tazminata hükmedemez.

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat İsteme Şartları
Boşanma Davalarında Maddi Tazminat İsteme Şartları

Boşanma Davalarında Maddi Tazminat İsteme Şartları ile ilgili bu içeriğimizde sizlere merak edilen bilgileri paylaşmaya devam edelim. Öncesinde Tokat ili ve çevresinde açmak istediğiniz Boşanma Davaları için hemen Gülsün Hukuk Bürosu’nu arayabilirsiniz. Avukatlarımız bölgemizde boşanma davalarında sizlere uzman kadrosu ile profesyonel hizmet vermektedir.

Boşanma davalarında maddi tazminat alabilmenin şartlarına baktığımızda hususun gerçekleşebilmesi için kararın kesinleşmiş olması gerekir. Boşanma davalarının reddi olduğu durumlarda evlilik devam ettiği için maddi tazminat almak mümkün değildir. Talep edilmesi gerekir. Tazminat talebinde olunması durumunda hakimin talebi aşmayacak bir biçimde tazminat durumu taktir edilecektir. Hakim bu konuda gerekli araştırmaları yaparak karar verecektir.

Boşanmada Maddi Tazminatın Şartlarına baktığımızda ayrıca tazminat talebinde bulunan eş, mevcut / beklenen menfaatleri boşanma sebebi ile zedelenmiş olması şartı aranmaktadır. Şayet eşlerden birisi boşanma sebebi ile evlilik birlikteliğinden beklemiş olduğu desteği göremeyecek olması durumu varsa ya da yeni bir düzen kurma amacı ile masrafları olacaksa, eşinin emekli maaşını alamayacak olması durumu varsa, eşinin firmasının imkanlarından yararlanamayacaksa ve benzeri gibi durumlar olduğunda ilgili şart gerçekleşmiş olacaktır.

Boşanmada tazminatı talep eden eş, kusursuz yada daha az kusurlu olmalıdır. Talep eden eş kimse tamamen kusurlu olması gerekmekte, şayet davada az kusurlu olarak görülüyorsa da bu yeterli olarak görülebilmektedir.

Sizlerde ” Çekişmeli Boşanma Davaları ” sonrasında eşinizden maddi tazminat talebinde bulunacaksanız kesinlikle profesyonel avukatlar tarafından temsil edilmelisiniz. Tokat ili ve çevresindeki davalarınız için uzman avukatların hizmet verdiği Gülsün Hukuk Bürosu’nu arayabilirsiniz.