Boşanma Davalarında Kadının Hakları Nelerdir? sorusunun açıklamalı yanıtı ve konuya ilişkin bazı bilgileri Gülsün Hukuk Bürosu’nun sizler için hazırlanan bu içeriğinden hemen inceleyebilir ve özellikle boşanma davaları hususlarında uzmanlaşan avukatlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

Çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası olarak iki çeşidi bulunan boşanma davaları hakkında kısa bilgileri aktaralım. Öncelikle anlaşmalı boşanma davasında iki tarafında kabulu olduğu, anlaştığı davalardır. Anlaşmalı boşanma davalarında iki tarafında şartlara uyduğu protokellerce belirlenmiştir. Ancak bu dava türünde 1 senesini doldurmamış evliliklerin boşanabilmesi mümkün değidir. Evlilik tarihinizden itibaren 1 sene dolmamış ise çekişmeli boşanma davası türüne başvurarak boşanabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davası türünde çiftlerin her konuda anlaşmış olması gerekir, maddi konularda anlaşmış olan çiftler hızlı bir şekilde boşanabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında nafaka, tazminat ve varsa çocuk ile ilgili haklar konusunda da anlaşmak gerekir. Kadınların anlaşmalı veya çekişmeli boşanma türlerinin hangisi olursa olsun bir tazminat hakkı bulunmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları ile ilgili içeriğimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Boşanma Davalarında Kadının Hakları
Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Boşanma Davalarında Kadının Hakları Nelerdir?

* İştirak Nafakası Hakkı
* Yoksulluk Nafakası Hakkı
* Kadının Velayet Hakkı
* Kadının Maddi Tazminat Hakkı
* Ücretsiz Avukat Talep Edebilme Hakkı
* Ortak Konutun Özgülenmesini Talep Etme Hakkı
* Çocuğun Teslim Edilmesini Talep Etme Hakkı
* Çocuğun Tedbiren Velayetini Talep Etme Hakkı
* Kadının Kendi Eşyalarını Talep Etme Hakkı
* Evden Uzaklaştırma Hakkı
* Ayrı Yaşama Hakkı
* Çocuk İle Kişisel İlişki Kurma Hakkı
* Kadın İçin Tedbir Nafakası Hakkı
* Çocuk İçin Tedbir Nafakası Hakkı
* Kadın Eşin Manevi Tazminat Hakkı
* Ziynet Eşyası Alacağı Hakkı
* Mal Rejiminden Kaynaklı Alacak ve Haklar
* Aile Konutu Şerhi Konulmasını İsteme Hakkı
* 6284 Sayılı Yasadan Kaynaklanan Koruyucu Tedbirlerin Uygulanmasını Talep Etme Hakkı

Ve diğer haklarınız hakkında bilgi alabilmek için hemen incelediğiniz web sitemiz üzerinde yer alan numaralarımızı veya anında destek alabileceğiniz WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Tokat ilinde bulunan Gülsün Hukuk Bürosu sizlere bir telefon kadar yakındır. Tokat ili ve çevresindeki talepleriniz için avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Sizler için hazırlanan içeriklerimizin bir sonrasında boşanma davasında kadınların haklarına ilişkin detaylara açıklamaları ile yer vereceğiz. Tüm içeriklerimize erişmek için sitemizdeki MAKALELER sekmesini ziyaret etmeyi unutmayın.