Boşanma Davalarında Erkeğin Hakları için açıklamaları sizler için Gülsün Hukuk Bürosu’nun uzman ” boşanma avukatları ” hazırlamış ve paylaşmıştır. İncelediğiniz  web sitemizde yer alan numaralarımızı arayarak konuya ilişkin daha detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Son senelerde artan boşanma davaları ile ilgili bir çok talep ve telefon almaktayız. Tokat ilinin önde gelen avukatları ile bu talepleri değerlendirmekte ve müvekkillerimize profesyonel hizmet vermekteyiz.

Boşanma davası açacak olan bireylerin haklarını ve menfaatlerini tam bir şekilde bilmesi gerekir. Davayı açmadan önce veya dava süreçlerinde uzmanlarla yol almanızın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Bir çok boşanma davası eksik bilgi nedeni ile bireylere zaman kayıpları, hak kayıplarına neden olmaktadır. Bir çok kişi bu durumlar karşısında kayıplar yaşamaktadır.

Boşanma davalarına genel olarka baktığımızda ülkemizdeki kanunlarda bayan, erkek ayrımı yapılmadan kusurlara bakılmaktadır. Somut olaylar ile gerekli şartlar aranmakta ve incelenmektedir. Özellikle mal paylaşımları, velayet haklar, nafaka durumları, tazminat gibi olaylar baz alınarak çekişmeli veya anlaşmalı boşanma yollarından herhangi birine gidilmektedir.

Boşanma Davaların Erkeğin Hakları
Boşanma Davaların Erkeğin Hakları

Boşanma Davalarında Erkeğin Hakları ile ilgili en çok merak edilen 2 soruyu yanıtlayalım;

ERKEK TARAF DAVA SONUNDA MÜŞTEREK ÇOCUĞUN VELAYETİNİ ALABİLİR Mİ?

Boşanma davalarında çocukların velayetinin kimde kalacağı konusuna baktığımızda müşterek çocukların üstün yararı gözetilmektedir. Uzmanların bu alandaki raporları alınmakta ve müşterek çocuğun yaşına bakılarak kendisine konu ile ilgili düşünceleri sorulmaktadır. Çocukların gelişimleri, haklı menfaatleri gibi konular dikkate alınarak Hakim tarafından alınacak olan taktir ve kanaatler doğrultusunda karara bağlanılmaktadır. Şayet şartlarda elverişli oluyor ise üstün yararı gerektiği hallerde çocuk Erkek yani babaya verilebilmektedir.

ERKEK OLAN TARAF NAFAKA ALABİLİR Mİ?

Avukatlarımıza en çok gelen sorulardan biriside davaların devamısırasında erkek olan tarafın nafaka alıp alamayacağı hususudur. Boşanmaya neden olan konulara burada bakılmaktadır. Boşanma davalarında nafaka ödemesi yapılmasının şartlarına bakıldığında kusur aranabilir. Örnek verecek olursak velayetin verildiği kişi çocuk için iştirak nafakası yada eş için yardım nafakası talep edebilmektedir. Hakim bu durumlarda kadın erkek ayrımı yapmadan nafakaya hükmedebilir.

Sizlerde TOKAT ili ve çevre illerde görülecek olan boşanma davalarınız için uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz. Tokat avukatları olarak sizlere en iyi hizmetleri alanında en tecrübeli avukatlarımız ile vermekteyiz.