Boşanma Davalarında Kadının Hakları konusu için bayanlarımızdan yoğun telefon almaktayız. Avukatlarımız haklarını merak eden bayanlar için bu içeriği hazırladı. Sizde sitemizde kısa bir vakit geçirerek, bu içeriği okuyarak haklarınızı öğrenebilir ve Tokat ilinde veya çevre illerde açmak istediğiniz boşanma davaları için Gülsün Hukuk Bürosu’ndan destek alabilirsiniz.

Boşanma davalarının adliyelerdeki dosyalarının her geçen gün arttığını malesef gözlemlemekteyiz. Ülkemizin bazı kültürel durumları ve ekonomik kaygıları nedeni ile genelde bayanların boşanma dönemlerinde bizlerinde tahmin ettiği bazı kaygıları olabilmektedir. Ekonomik anlamda özgürlüğü bulunmayan ev hanımlarının hem kendileri hemde çocukları için bazı kaygıları olabilir. Maddi ve manevi anlamda kaygılarınızı tahmin edebiliyoruz. Bu kaygılar nedeni ile ilimizde bulunan bayanların boşanma davası açmadan önce haklarını öğrenmek istemesi de oldukça doğaldır. Merak ettiğiniz bazı bilgileri bu yazımızda kısa kısa ele alacağız.

KADINLARIN HAKLARI

6284 sayılı TMK’da Aile’nin korunması ile ilgili yasa ele alınmaktadır. Bu kanunda kadının ve çocuğunun korunması ile ilgili bazı detaylarda bulunmaktadır. Boşanma süreçlerinde bayanların sahip olduğu haklar arasında öncelikle, boşanma kararı alan kadının kocasından ayrı yaşama hakkı gelmektedir. Bu maddeye baktığımızda evlilik süresi içerisindeki eşlerin müşterek bir konut altında beraber yaşaması normaldir. Ancak boşanma davası açıldığı durumlarda eşlere tanınan önemli bir hak budur. Ayrı yaşama hakkı kadına boşanma davasını açar açmaz verilebilmektedir.

6284 sayılı kanun ile kaynaklı olan koruyucu tedbirlerin uygulanmasını boşanma davası açan kadın talep edebilmektedir. Fiziksel şiddet, cinsel şiddet, psikolojik şiddet ve daha bir çok husus ile ilgili olarak davranışlarda boşanmada gerekli koruyucu tedbirlerin alınması ve karşı tarafa uzaklaştırma talep edilmesi mümkündür. Alınan bu uzaklaştırma kararı ile beraber karşı taraftan gelebilecek her tülrü şiddet ve benzeri unsurlar önlenebilecektir.

Boşanma Davalarında Kadının Hakları
Boşanma Davalarında Kadının Hakları

FİZİKSEL ŞİDDET GÖREN KADINLAR

Fiziksel anlamda şiddete maruz kalan bayanların en yakın karakola gitmesi ve şikayetçi olması önerilmektedir. Aynı zamanda önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi devletin artık tüm bayanların akıllı cihazlarında olmasını istediği KADES uygulaması da işinize yarayacaktır. Şiddetten aynı anda haberdar olacak olan kolluk kuvvetleri bulunduğunuz adrese gelecektir.

Bazı hususlarda mahkeme ve savcılık kararları beklenmeden polislerin de şiddeti gerçekleştiren kişinin evden uzaklaştırılması için tedbir kararı verebildiği bilinmektedir. Madur olan kişi savcılık aracılığı ile şikayetini bildirebilir ve dilerse koruma tedbiri kararı da alabilir.

Sizlerde şiddete maruz kaldığınızda profesyonel bir destek isterseniz ve boşanma davalarınız için en iyi avukatlar ile çalışmak isterseniz Gülsün Hukuk Bürosu’nu arayabilirsiniz.

Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Kadınlarımızın haklarından bu içeriğimizde kısaca bahsettik. Daha fazla bilgi ve profesyonel destek için hemen whatsapp destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.