Kadına Karşı Şiddet ve Boşanma konuları ile ilgili aradığınız tüm bilgiler Gülsün Hukuk Bürosu aracılığı ile kurumsal web sitemizde siz değerli ziyaretçilerimize paylaşılmıştır. Hemen bu içeriğimizi inceleyerek tüm konulara hakim olabilir ve aklınıza takılan, yardım almak istediğiniz hususlar için ise avukatlarımıza web sitemizde yer alan whatsapp destek hattından ulaşabilirsiniz.

KADINA KARŞI ŞİDDET

Şiddet gören kadınlar haklarını merak ediyorsa doğru yerdeler. Sizlere bu içeriğimizde haklarınızdan ve şiddet ile karşı karşıya kaldığınızda nereye başvurabileceğinizden bahsedeceğiz. İnsan hakları yasalarına aykırılık teşkil eden kadınlara karşı şiddet durumlarında kadın mağdur durumda olmaktadır. Mental anlamda, fiziksel anlamda sorunların da beraberinde geldiği bu hususta yaralanmalar, tacizler,tecavüzler, eşya bütünlüklerine veya vücut bütünlüklerine karşı yapılan saldırıların tümü şiddet niteliğindedir.

Yaşanan bir sorun karşısında yapmanız gerekenler ve daha fazlası için lütfen yazımızı incelemeye devam edin.

Kadına Karşı Şiddet ve Boşanma
Kadına Karşı Şiddet ve Boşanma

Yalnızca ülkemizin değil aynı zamanda tüm Dünya’nın başlıca sorunları arasındadır. Toplumsal olarak kültürel seviyenin düşük olmasından ötürü ve eğitimsizliklerle doğrudan bağlantılı olabilen bu durum çoğu zaman karşımıza çıkabilmektedir. Kadına şiddette temel unsurlar ailevi problemleri, ekonomik sorunları, uyuşturucu madde kullanımlarını, alkol bağımlılıklarının kapsamında olabiliyor. Türkiye’de de aile içi şiddete maruz kalan malesef onlarca kadın bulunmaktadır. Kadına karşı şiddet kapsamında malesef ölümcül sonuçlar, travmatik durumlar, psikolojik problemlerde birbirini takip etmektedir..

Şiddete uğrayan kadın kesinlikle sessiz kalmamalı ve en yakın kolluk kuvvetlerine başvurarak şikayette bulunmalıdır. Kadına karşı uygulanan şiddet buralarda kayıt altına alınmalı ve tutanak tutulmalıdır. Darp raporu kesinlikle alınmalıdır. Evli olan kadınların boşanma davası açmak istediğinde Tokat ili ve çevresinde olanlar için ise hukuk büromuz avukatlarından destek alabilirler. İlimizde bulunan Aile mahkemeleri ve Cumhuriyet savcılıkları ile başvurularınız yapılabilmektedir. Şiddete karşı dik duran ve hakkını arayan kadınlardan olmanızı ümit ediyoruz.

Şiddet yaşayan, şiddette başvuranların karşısında duranların, kadınlarımızın başvurabilecekleri tüm kurumlar listesine ise https://ailevecalisma.gov.tr/ksgm/siddete-maruz-kalindiginda/ buraya tıklayarak ulaşabilmeniz mümkündür.

KADIN DESTEK UYGULAMASI
KADES

Son olarak Gülsün Hukuk Bürosu olarak siz değerli bayanlarımıza KADES uygulamasından bahsetmek istiyoruz. Kadınların maruz kaldıkları taciz ve şiddet gibi kötü eylemleri engelleyebilmek adına sunulan resmi kurumlar tarafından hazırlanan bir uygulamadır.

Kades uygulaması son dönemlerde ülkemizde giderek artmakta olan kadına karşın şiddet durumlarının önüne geçebilmek için teknolojinin kullanımı ile hızla yayılmakta ve kadınlarımıza yardım edebilmek için gelişmektedir. Akıllı telefon kullanan her kadının telefonunda bulunması gereken KADES uygulamasını Google Play Store veya Apple Store uygulamalarından indirebilirsiniz.