Tokat ilinin en başarılı ceza avukatlarının yer aldığı Gülsün Hukuk Bürosu’nda bugün “Uyuşturucu Ticaretinde İtirafçı Olmanın Etkileri” ve Uyuşturucuda etkin pişmanlık konusunu ele aldık. Öncelikle bu içeriğimizi incelemenizi ve ardından her türlü sorununuz için hukuki destek almak üzere bize ulaşmanızı beklemekteyiz.

Uyarıcı maddeyi imal edenler veya ticaretini yapanların yer aldığı yargılama durumlarında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanacağı yada uygulamayacağı hususlardaki alınacak olan ceza miktarı önemlidir. Geçtiğimiz haftalarda Gülsün Hukuk Bürosu web sitesinde uyuşturucu ticareti suçunda etkin pişmanlık durumlarını ele almıştık. Bugün ise itiraf durumlarında etkin pişmanlık konusuna göz atalım istedik.

Bazı yargılama durumlarında ceza alacak kişilerin cezalarının azaltılması yoluna gidilmesi için itiraf etmek istedikleri durumlar olması ile alakalı bazı hallerde hukuka aykırı olarak delil ve mahkemenin karşısına bazı durumların getirilmesi durumlarında sorunlar olabilir. Cezayı aldıktan sonra itiraf etmenin fazla bir faydası olmayacaktır.

Uyuşturucu Ticaretinde İtirafçı Olmanın Etkileri
Uyuşturucu Ticaretinde İtirafçı Olmanın Etkileri

Uyuşturucu Ticaretinde İtirafçı Olmanın Etkileri

Mahkemede yargılama dönemi devam ederken, süreç içerisindeyken itiraf edilmesi mümkün olan suçlarınızda etkin pişmanlık hükmü dosya durumunuza göre ele alınacaktır. Dava cezanız belli olduktan sonra bir konuyu, bir hususu itiraf etmenizin bir etkisi olmayabilir. Kişi aleyhinde olan delillerin ele geçirilmesindeki tüm deliller eldeyse suçunuzu kabul etmemenizin artık bir önemi de olmayacaktır. Soruşturma aşamalarında suçlarınızı itiraf ederseniz, soruşturma aşamasında uyarıcı maddeleri temin ettiğiniz, sattığınız vb.. detayları itiraf ederseniz “soruşturmanın açığa çıkarılmasına” yarar sağlamış olursunuz ve etkin pişmanlıktan yararlanabilirsiniz.

Ancak bu tür davaların cezaları oldukça yüksek olmaktadır. Bu nedenle bu hususlarla alakalı bir mahkemeniz var ise, profesyonel hukuki destek almanız önerilmektedir.

Kovuşturma aşamasında somut delillerin tam anlamı ile meydana gelmemesi durumlarında yargılamalar yapılmamaktadır. Bu aşamalarda kişi suçunu itiraf ederse mahkeme ortada somut delilleri yokken suçun aydınlatmasında katkı sağlayacağı için sanıkla alakalı etkin pişmanlık hükümleri uygulanacaktır.

Daha fazla bilgi ve aklınıza takılan soruların yanıtları için Gülsün Hukuk Bürosu’nun başarılı avukatlarına incelediğiniz web sitesindeki Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.