Uyuşturucu Madde Ticareti ve Etkin Pişmanlık Ceza İndirimi konusu açık bir şekilde TCK 192. maddede yer verilen bir durumdur. İlgili kanunu inceleyerek bu konu hakkında bilgi sahibi olabilir ya da Gülsün Hukuk Bürosu’nun avukatlarının sizler için hazırlamış olduğu bu içeriği okuyarak daha hızlı bilgiye erişebilirsiniz.

Uyuşturucu madde ticareti veya bulundurma durumlarına karşın bir avukata ihtiyacınız olduğu an hemen incelediğiniz web sayfamızda yer alan numaralarımızı arayabilirsiniz.

ETKİN PİŞMANLIK NEDİR?

Bir kişinin işlemiş olduğu suçtan ötürü kendi özgür iradesini baz alarak sonradan pişman olması ve suça konu olan fiilin meydana getirmiş olduğu tüm olumsuzlukların giderilmesi adına ceza adeletine karşı olan olumlu davranışları ile katkı sağlaması halinde atıfet hükümlerinin uygulanması için bilinen ceza hukuku kurumudur. Bu konu ile ilgili etkin pişmanlık durumuna dahil olan 2 tür etkin pişmanlık hali bulunmaktadır. Bunlar;

Uyuşturucu madde ticareti ile alakalı suçun işlenmiş olduğu durum resmi kurumlar, makamlar tarafından belirlenmeden, haber alınmadan önce etkin pişmanlığın olası durumunda, uyarıcı maddenin, uyuşturucu maddenin imal edilmesi, ticaretinin yapılmasına katkı sağlamış olan kişi konu ile alakalı resmi makamların haberdar olmasından önce suç ortaklarını, uyuşturucu maddenin saklandığı yeri, imal edildiği yerleri yetkililere haber verir ve bu bilgiler nezhinde suç ortaklarının yakalanmasını, ürünlerin ele geçirilmesini sağlar ise hakkında cezaya hükmolunmamaktadır.

Diğer hali ise;

Uyuşturucu madde ticareti ile alakalı suçun işlenmiş olduğu resmi makamlar tarafından bilindiğinde, haber alındığından sonraki süreçte etkin pişmanlıktan yararlanabilmek. Bu konu ile ilgili detay aktarmak gerekirse ilgili haber alınmasının ardından gönüllü olarak uyuşturucu madde ticareti ile alakalı olan suçun net bir şekilde ortaya çıkarılması, kişi veya kişilerin yakalanması için hizmet edilmesi, yardım edilmesi durumunda verilecek olan ceza, yardıma bağlı olarak 4/1 Oranından 4/2 oranına kadar indirime gidilebilmektedir.

Uyuşturucu Madde Ticareti ve Etkin Pişmanlık Ceza İndirimi
Uyuşturucu Madde Ticareti ve Etkin Pişmanlık Ceza İndirimi

Etkin pişmanlık durumundan yararlanabilmek için bazı şartlar vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse kişi uyuşturucu, uyarıcı maddeleirn imalı, ithali ile ilgili, satışı ile alakalı durumlardan yada bulundurma, kabul edilmesi veya kullanma durumu gibi bazı suçları işlemiş olmalıdır. Ceza yargılama sistemlerine verilecek olan katkının bizzat fail tarafından olması etkin pişmanlıktan yararlanabilmek için önemlidir.

Bu gibi durumlarda iyi bir avukat ile kısa süre içerisinde tekrar özgürlüğünüze kavuşmanız mümkün olacaktır. Avukatlık ofisimiz Tokat şehri ve diğer şehirlerde görülecek olan tüm ceza davalarında sizlere hizmetlerini sunmaktadır.

Etkin pişmanlıktan yararlanabilmek için failin suç yada suça ortak olan kişilerin ortaya çıkmasını sağlaması, yardım etmesi gerekir. Ceza davaları kapsamındaki ceza yargılamalarına yardım eden fail kendi suçu yada başkasının suçunun ortaya çıkmasında iyi bir seviyede, önemli bir ölçüde yardım etmeli ve bilgi aktarımı sağlamalıdır. Varsa diğer suç ortaklarının yakalanması için hizmet ve yardım etmesi gerekir.

Uyuşturucu Madde Ticareti ve Etkin Pişmanlık Ceza İndirimi ile alaklı her türlü soru, sorun ve talebiniz için avukatlarımıza danışmanızı öneririz. Bilgi talebinde bulunmak ve dava süreçleri hakkında uzmanlar ile görüşmek için WhatsApp hattımızı kullanabilirisniz.