Sıklıkla karşılaştığımız, avukatlarımıza gelen talepler arasında en fazla rastladığımız ” Uyuşturucu Maddeliyken Araç Kullanmanın Cezası Nedir? ” sorusunun yanıtına ve konusuna bu içeriğimizde değindik. Gülsün Hukuk Bürosu’nun Tokat ilinde bulunan merkezi üzerinden sizlerde ihtiyacınız olduğu an profesyonel hukuki destek alabilirsiniz.

Uyuşturucu ile araba kullanma ile ilgili cezalara itiraz etme, ehliyetin geri alınması ve diğer sorularınızın yanıtına gelin bu içerikte bakalım. TCK’da uyuşturucu madde ile araç kullanma hususu ile ilgili detay tam bir başlık ile yer almasada da trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu TCK’da bulunur. Suç ile ilgili maddeye baktığımızda: “Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır. ” detayını görmekteyiz. Bu maddeye bakıldığında kişinin trafiği, güvenliği tehlikeye sokması durumunda 3 ay ile 2 sene arasında hapis cezası alması gerekir.

2021 senesindeki cezalar baz alındığında uyuşturucu madde kullanmanın ardından araç kullandığınızda 6909 TL ceza alırsınız ve size tebliğ edilmesinin ardından bu cezayı ödemek istediğinizde %25 indirimli olarka ödersiniz. Lakin ceza tutarları her sene değiştiğinden dolayı güncel uyuşturucu madde ile araba kullanma cezasının tutarını sitemizde yer alan Whatsapp hattımızdan bize danışarak öğrenmenizi öneririz.

Uyuşturucu İle Araba Kullanan Kişiye Uygulanacak Ceza Puanı Kaçtır?

Bu tür maddelerin etkisindeyken araba kullanmamanız gerekir. Olası kullanım durumunda alacağınız ceza puanı ise 2021 yılı dökümanlarına göre 20 olacaktır. Ceza puanınız artması durumunda sürücü belgenize el koyulacaktır. Ayrıca uyuşturucu madde kullanımından sonra araç kullanılması durumund aracınız trafikten men edilebilir.

Uyuşturucu İle Araba Kullananın Sürücünün Sürücü Belgesine El Konulur Mu?

Bu tür maddeler kullandıktan sonra araba kullanırsanız ehliyetinize en az 5 sene boyunca el koyulacaktır. 2021 yılı ceza detayları kapsamındaki süreç bu şekildedir. Güncel bilgiler ve detaylar için Gülsün Hukuk Bürosu‘nun avukatlarına danışmanızı öneririz. Bu arada uyuşturcu madde tespitinte kullanılan cihazların kullanımına izin verilmemesi durumu oluştuğunda ise ayrıca sürücü belgenize 2 sene el koyulacak ve aracınız trafikten men edilecektir.

Uyuşturucu Maddeliyken Araç Kullanmanın Cezası
Uyuşturucu Maddeliyken Araç Kullanmanın Cezası

Uyuşturucu Maddeliyken Araç Kullanmanın Cezası ile karşı karşıya mı kaldınız? Verilen cezanın, ölçümün yanlış olduğunu mu düşünüyorsunuz. Hiç zaman kaybetmeden hemen Gülsün Hukuk Bürosu‘nun uzman avukatlarına danışın.

Bu alanda kendini kanıtlamış ve bilgi sahibi olan avukatlarımız ile özellikle TOKAT ili ve çevresinde sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacağız. Her türlü soru ve sorununuz için sitemizde yer alan whatsapp hattımız ile anında yazışabilirsiniz.