Gülsün Hukuk Bürosu’nun bugün siz değerli ziyaretçileri için hazırlamış olduğu ” Uyuşturucu Satmanın Cezası ” konu başlığının detaylarında bu suç türüne deyineceğiz. Tokat ili ve çevre illerde uyarıcı madde ve uyuşturucu madde satmak ile alakalı konularda bilgi almak ve profesyonel avukatlardan destek alabilmek için yapmanız gereken şuanda bulunduğunuz internet sitesindeki telefon numaralarını aramak olmalıdır.

Uyuşturucu ticareti ile ilgili uzun zamandır sitemizde sizler için içerik yayınlaması yapmaktayız. Bu hususla bağlantılı olan diğer bir konuda uyuşturucu satmak durumudur. Bu tür maddelerin satışını yapan kişilerin yakalanması durumunda alacağı cezalar hiçte az olmayacaktır.

İnsan sağlığına zarar veren ve satışlarıda yasak olan uyarıcı maddelerin, uyuşturucu maddelerin satışa arz edilmesi, satın alınması gibi durumların tamamı TCK’da madde 188/3’de açık bir şekilde düzenlenmiştir. Bu tür maddelerin satılması fiili mal ile ilgili bedelin veya bir menfaatin karşılığında başka birine devri halidir. Ürünlerin satışa arz edilmesi ile ilgili olarak ise satış henüz gerçekleşmese, satış aşamasına gelinmese bile bu satış için yapılan bazı hareketler bile yeterli olacaktır. Satın alma durumunda maddenin ticareti amaç ile satın alınması durumu kastedilmektedir. Bu suçların tamamının cezası aynı olacaktır.

Uyuşturucu Satmanın Cezası Nedir?

Ülkemizin sınırları içerisinde uyuşturucu madde satmanın cezası 10 seneden az olmamak üzere hapis cezasıdır. Aynı zamanda 20.000 güne kadar adli para cezası içerecektir. Ayrıca uyuşturucu satan kişi bu eylemi bir okula, bir kışlaya, hastaneye, camiiye, eğitim birimlerine vb.. alanlara 200 metre kadar yakında yapması halinde alacağı cezada artış olacaktır.

Uyuşturucu Satmanın Cezası
Uyuşturucu Satmanın Cezası

Uyuşturucu satışında bulunan kişinin sattığı madde eroinse, kokainse, morfinse, sentetik ürünler ve bunların türevi ürünler ise alacağı ceza normalden %50 oranda daha fazla olacaktır.

ETKİN PİŞMANLIK DURUMU

Bunlara ek olarak bu suçu işleyen kişilerin özgür iradeleri ile pişmanlıklarını göstermeleri, oluşan olumsuz durumların giderilmesi ile yetkili birimlere yardımcı olacak bazı suç detaylarını ortaya çıkarması, bazı hususların aydınlatılması gibi haller meydana geldiğinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmış olacaklardır.

Sizlerde ” UYUŞTURUCU SATMA ” durumu ile alakalı karşı karşıya kaldığınız bir durum var ise Avukatlarımızdan Profesyonel Destek alabilirsiniz. Ceza avukatları Gülsün Hukuk Bürosu bünyesindeki faaliyetlerini siz değerli müvekkillerine en iyi şekilde sunabilmektedir.