Karşı karşıya kaldığınız bir durum karşısında yardıma, profesyonel bir desteğe mi ihtiyacınız var? Polise Uyuşturucu Tespiti Ölçümü İzni Vermeme durumunda karşılaşacaklarınızı bu içeriğimizde inceleyebilir ve özellikle TOKAT ili ve diğer illerde yaşanan sorunlar için uzmanlardan destek alabilirsiniz. Gülsün Hukuk Bürosu’nda görevli ceza avukatları sizlere destek olacaktır.

Polis ile karşı karşıya kaldığınızda araç içerisinde sürücü pozisyonunda olanlar için tespit edilmesi adına uyuşturucu tespiti cihazının kalibre edilmesi memur tarafından istenilebilir. Bu durumda sürücü polise bu ölçüm için izin vermek zorundadır. Şayet aracın sürücüsü uyuşturucu tespit cihazının kullanımına izin vermez ise para cezası alacak ve araç kullanımına izin verilmeyecektir. Ehliyetine el konulacağı bu durum karşısında alınacak olan para cezası yüksek meblağ olmasının yanı sıra aynı zamanda kişiye 20 ceza puanı işlemi uygulanacak ve kişinin sürücü ehliyetindeki bu yüksek puan sisteme işlenecektir.

Polise Ölçüm Vermekten Kaçındığınızda

Uyuşturucu kullanımı karşısında polisin teknik cihaz ile ölçüm yapmak istediğinde kişi buna yanaşmaz ise alacağı ceza daha büyük olabilir. Bu gibi durumlarda şüpheli sürücüler için adli tıp kurumuna sevk işlemi yapılır ve tespit burada yapılacaktır. Bu gibi durumlarda kişiler hem ölçüme izin vermemesinden kaynaklı olarak hemde uyuşturucunun etkisinde olduğu dönemde araba kullanması nedeni ile 2 kere ceza alacak ve para cezasına çarptırılacaktır.

Polise Uyuşturucu Tespiti Ölçümü İzni Vermemek
Polise Uyuşturucu Tespiti Ölçümü İzni Vermemek

Uyuşturucu Ölçüm Cihazının Hatalı Olduğunu Mu Düşünüyorsunuz?

Araç kullanımı sırasında polislerin şüphesi nedeni ile kişiye uygulanan uyuşturucu ölçüm cihazının hatalı bir sonuç çıkardığını düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve kendinize test yaptırmalısınız. Yapılacak olan test ile vücutta bulunan uyuşturucu madde miktarı ortaya çıkacaktır. Bu işlemleri hemen yapmazsanız uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisindeyken araç kullanmadığınızı ispatlamanız çok ama çok güç olacaktır.

Konu ile ilgili profesyonel destek, hukuki haklarınız ve daha fazlası için bilgi alabilmek adına incelediğiniz internet sitesinde bulunan Gülsün Hukuk Bürosu Whatsapp hattından bilgi alabilirsiniz.

Tarafımıza gelen en fazla sorular arasında ” uyuşturucu madde etkisindeyken araç kullanan kişilerin sürücü belgesine el koyulması ” ile alakalı durumlardır. Bu tür durumlar karşısında kişilerin ehliyetlerine en az 5 sene ol koyulacaktır. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz teknik cihazın ölçüm yapmasına izin verilmemesi durumunda 2 sene sürücü belgesine el konulabilir. Ek olarak kullandığınız araç trafikten men edilecektir.

Polise Uyuşturucu Tespiti Ölçümü İzni Vermemek ve bu gibi durumlarda uzun seneler sorun yaşabileceğiniz cezalar alınabilir. Bu nedenle olay olur olmaz profesyonel destek, hukuki anlamda haklarınız ve daha fazlasını bilmeniz gerekir. Hiç zaman kaybetmeden bizi aramalı ve haklarınızı aramalısınız.