Gülsün Hukuk Bürosu’nun sizlere hazırladığı ” Uyuşturucu Madde Ticareti Suçunda Etkin Pişmanlık Hükümleri ” başlıklı içeriğini incelemenizin ardından konu ile alakalı merak ettiğiniz tüm hususlar için avukatlarımıza Whatsapp üzerinden anında ulaşabilirsiniz.

Türk Ceza Kanunu’nun 192. maddesine göz attığımızda burada uyuşturucu madde ticareti suçu ile ilgili olan etkin pişmanlık hükümleri yer almaktadır. Bu ticarette bulunan kişi eya kişilerin özgür iradeleriyle pişman olduklarını gösterdikleri ve kamunun uğramış olduğu zararında telafi edilmesi adına yetkili mercilere yardımcı olabileceğini, suçun işleniş şekline göre kim yada kimlerin olduğunun, bu suçun neden işlendiğinin, suçun işlendiği yerin gösterimi, suç ile ilgili olan eşyaların yerinin gösterilmesi vb.. davranışlar gösterilmesi durumunda uygulanacak olan müesseseye denilmektedir. TCK’da bu konuya dair 2 farklı pişmanlık hükmü bulunmaktadır.

SUÇUN İŞLENDİĞİ RESMİ MAKAMLAR TARAFINDAN HABER ALINMADAN ÖNCE ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANILMASI

Bu durumda uyuşturucu maddenin veyahut uyarıcı maddenin imal edilmesinde, ticaretinin yapılmasında iştirak edilmiş olan kişiler, resmi olan makamlar tarafından haberdar edilmeden önce, suça ortak olan diğerlerinin maddeleri sakladıkları yeri, imal ettikleri yeri ilgili merciilere haber vermeleri halinde verilecek olan bilgiler dahilinde yakalanılacak olan suç ortaklarının ve uyuşturucu maddelerin ele geçmesi durumunda kişi ile ilgili cezaya hükmolunmaz. Buna benzer bir durumdan yararlanmak istiyorsanız, hemen uzman avukatlardan destek almanızı öneririz. Avukatlarımıza iletişim sayfamızda yer alan telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçunda Etkin Pişmanlık  Hükümleri
Uyuşturucu Madde Ticareti Suçunda Etkin Pişmanlık Hükümleri

SUÇUN İŞLENDİĞİ RESMİ MAKAMLAR TARAFINDAN HABER ALINDIKTAN SONRA ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANMA

Bu tür suçların ortaya çıkmasından sonraki haberin alınmasından sonra kişinin gönüllü birşekilde suçu meydana çıkarmak istemesi, fail olanların, diğer suç ortaklarının yakalanması için yardımcı olması durumunda kişiye verilecek olan ceza yardım durumu göz önüne alınarak 4/1’den yarısına kadar indirilebilmektedir.

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçunda Etkin Pişmanlık Hükümleri ile ilgili incelediğiniz bu içeriğimizde göreceğiniz üzere ” karşı karşıya kaldığınız “ bir suç var ise ceza avukatlarından hizmet almanız, profesyonel avukatlar tarafından temsil edilmeniz gerekmektedir.

Uyuşturucu madde suçlarındaki cezalarda indirime gitmek yada cezalardan tamamen arınabilmek için etkin pişmanlığın hangi safhada gerçekleştirildiği önemlidir. Sizlerde ceza indirimi almak için avukat desteği ile ilgili merciilere başvurularınızı yapabilirsiniz.