Uyuşturucu Madde Ticareti Suçları Nelerdir? konusu ile ilgili hazırlanan bu içeriğimizi sitemizden inceleyebilir ve karşı karşıya kaldığınız bir uyuşturucu madde suçu ile alakalı alanında uzman avukatlarımızdan profesyonel hukuki destek alabilirsiniz. Gülsün Hukuk Bürosu bu alanda uzman kadrosu ile Tokat ili ve çevresinde en tecrübeli avukatlar ile hizmetlerini sunmaktadır.

Kanunlar kapsamında “uyuşturucu avukatı” tanımı hiçbiryerde bulunmamaktadır. Ancak Ceza alanında görülen bu davalarda, bu tür konularda avukat arayanların aramalarında çok fazla yer alır. Bu alanda uzmanlaşan avukatlarımız ile uyuşturucu suçu ile ilgili her yasaya, her konuya hakim kadromuz ile konuya vakıf bir şekilde sizleri temsil etmekteyiz.

Uyuşturucu avukatlarımızla müvekkillerimize hukuki destek sunmaktayız. Sitemizde yer alan diğer makalelerimizi inceleyebilir ve özellikle uyuşturucu madde ticareti alanında ihtiyaç duyduğunuz anda bize ulaşabilirsiniz. Uyuşturucu konusu içeren davalardaki dosyalarınızın titizlik ile takip edilmesi için Gülsün Hukuk Bürosu avukatları hizmetinizdedir.

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçları Nelerdir?
Uyuşturucu Madde Ticareti Suçları Nelerdir?

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçları Nelerdir?

Uyuşturucu Madde Temin Etme (Başkasına Verme, Sağlama) Suçu

Bu suç türünce uyuşturucu madde ve uyarıcı maddelerin temin edilmesi, başkalarına sunulması, uyuşturucunun sağlanması fiili kapsamında geçerlidir.Uyuşturucunun sağlanması fiilinde kişinin kendinde yer alan yada herhangi bir neden ile elde ettiği uyuşturucunun, uyarıcı maddenin, satış amacı olmayarak, karşısındaki kişiden bir bedel beklentisi olmadan başkasına sunması durumunu içerir.

Uyuşturucu maddeyi karşısındaki kişiden bu durumlara karşın alan kişileirn hangi amaçla aldığının bir önemi yoktur. Kendi kişisel ihtiyaçları kapsamında bu maddelerin tüketilmesi ile temin edilmesi kanunda uyuşturucu maddenin başkasına verilmesi tanımını ortaya çıkarır.

Uyuşturucu Madde Satma, Satışa Arzetme veya Satın Alma

Uyarıcı maddelerin, uyuşturucu maddenin satılması suçları ise bir bedelin karşılığında başkalarına sunulmasını ifade etmektedir. Uyuşturucu maddenin satışına arz edilmesi, henüz satış aşamalarına gelmese bile uyuşturucu maddenin satışı için bazı durumların oluşmasını bekler. Uyuşturucu maddenin satın alınması durumlarında ise maddenin satın alınan kişi bakımından bu maddeyi kişisel anlamda kullanılmamasında, ticari amaç ile satın alınılmasını oluşturmaktadır. Bu maddeleri satmak ve satış için arz edilmesi, satın alma fiillerinin cezaları ile aynıdır.

Uyuşturucu Madde İmal Etme Suçu

Bu suç türünce ise bir uyuşturucu maddenin bazı işlemlerden geçilmesi ile maddelere dönüştürülmesini ifade etmektedir. Uyuşturucu maddenin imal edilmesi kapsamında birkaç işlemden geçmesi ile niteliği değişmektedir. Şayet uygulanan işlemlerde nitelik değişmiyorsa bu durumda imalden bahsedilmez.

Uyuşturucu Madde İthal Etme Suçu

Uyarıcı maddenin, uyuşturucu maddelerin ruhsata aykırı bir şekilde, ruhsatsız bir şekilde ülkemize sokulması halinde bu suç oluşacaktır. Bu maddelerin gümrüklerden, kara yolu ile, deniz yolu ile, hava yolu ile ülkemize giriş yapması suçun oluşması için yeterli olmaktadır.

Uyuşturucu Madde İhraç Etme Suçu

Ülkemizde bulunan bir uyuşturucu maddenin başka ülkelere çıkarılması, gönderilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin ihraç edilmesi durumlarında bu ürünlerin ülke sınırlarından geçmesi ile meydana gelir.

Uyuşturucu Madde Sevk veya Nakletme Suçu

Uyuşturucu maddelerin devredilmesi ve başkalarına verilmesi ile ilgili maddenin A konumundan B konumuna sevk edilmesi bu suçu oluşturmaktadır.

Uyuşturucu Madde Kabul Etme ve Bulundurma Suçu

Uyuşturucu maddenin yada uyarıcı maddenin kabul edilmesi kişisel kullanım dışında olmalıdır. Uyarıcı maddelerin, uyuşturucu maddelerin satıldığı ve satışa arzedildiği, başkalarına verildiği,sevk edildiği, nakil edildiği, kişisel kullanım sınırları üzerindeki miktarlarda bulunduran kişiler uyuşturucu maddenin kabul edilmesi ve bulundurması eylemlerini gerçekleştirmektedir.

Bu alandaki tüm bilgiler ve bu suçlar ile karşı karşıya kalanlar Gülsün Hukuk Bürosu ile irtibata geçebilirler.