Uyuşturucu Madde Kullanma ile Ticareti Arasındaki Fark konumuzu inceleyebilir ve bu alanlardaki dava durumları ve kolluk kuvvetlerindeki sorunlarınız anında hemen Tokat ilinde bulunan Gülsün Hukuk Bürosu’ndan destek alabilirsiniz.

Uyuşturucu maddenin kullanması ile uyuşturucu madde ticareti suçları birbirine sürekli karıştırılmaktadır. Bu alanda işlenen suçun madde ticaretinin yapılması yada kullanıma bağlı bir suç olup olmadığını bu içeriğimizden daha rahat anlayabileceksiniz. Bu alanda ayrıştırmak için bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlara göz atmak gerekirse;

Uyuşturucu maddeyi kullanma ile bulundurmadaki ticaret alanındaki ölçüte bakıldığında yakalanan madde miktarına dikkat edilir. Kişisel ihtiyaç sınırlarını aşacak kadar uyuşturucu maddenin kişinin üzerinde bulunması bireyin satışı için olmadığının 1 numaralı göstergesi olacaktır. Kişinin fiziksel ve ruhsal yapı anlamındaki durumları ilgili maddenin niteliği, cinsi ile beraber kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Bu durumda Adli Tıp Kurumu’nun ortalama miktarları bulunmaktadır.  Bu miktarlar ve yaşanan sorunlar için Tokat ilinde bulunan profesyonel hukuk büromuzu arayabilirsiniz.

Bireyin elinde yada üzerinde bulunan uyuşturucu maddenin başka kişilere satılması, tedarik edilmesi ile ilgili davranışlara girip girilmediği durumlarda da anlaşılması kolaydır. Konu ile ilgili örnek vermek gerekirse üzerinde uyuşturucu madde bulunan kişi ürünü satın aldığını söyleyen tanık yada başka sanıkların beyanı bulunuyorsa bu durum kişi için uyuşturucu maddenin ticareti suçunu oluşturmaktadır. Uyuşturucu madde satışı ve ticareti suçu ile karşı karşıyaysanız hemen bizi arayabilirsiniz.

Uyuşturucu Madde Kullanma ile Ticareti Arasındaki Fark
Uyuşturucu Madde Kullanma ile Ticareti Arasındaki Fark

Uyuşturucu Madde Kullanma ile Ticareti Arasındaki Fark konusunda diğer örnekler ve açıklamalar ise şu şekildedir;

Uyarıcı maddelerin ve uyuşturucu maddelerin kişi tarafından bulundurulduğu baz alındığında uyuşturucu maddenin bireysel kullanım için mi yoksa uyuşturucu madde ticareti için mi olduğu tespit edilmektedir. Kişisel ihtiyaçları için uyuşturucu maddeyi bulunduren kişiler her daim kolaylıkla ulaşabileceği yerlerde bu ürünü barındırır. Fakat satış için bu maddelerin zulalandırılmış olması, saklanmış olması, kolay ulaşamayacağı yerlerde bulundurmuş olması durumları alım ve satım işlemlerinin yapıldığının göstergesidir.

Konu ile ilgili son bir detay vermek gerekirse, uyuşturucu, uyarıcı maddeleri bulunduran kişiler ilgili suç vasfının tespiti bakımından en önemli ölçümlendirilmiş şeklidir.

Bu maddelerin fazla olması veya satışa uygun olarak ufak paketler halinde paketlenmiş olması ve aynı zamanda bu paketçilere hassas bir şekilde hemen hemen aynı miktarlarda koyuluyor olması kullanım dışında bir amaç ile bulundurduğunun göstergesidir.

Alınacak ceza süreçleri, detayları yada uyuşturucu madde bulundurma, satma suçu ile alakalı profesyonel hukuki destek edinilmesi için Whatsapp hattımız üzerinden avukatlarımız ile görüşme yapabilirsiniz.