Türk Ceza Kanunu madde 190’da açık bir şekilde düzenlenen ” Uyuşturucu Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma Suçu ” kapsamında karşılaşılan sorunlar ve diğer hususlar için hukuki destek almak isteyenlerin ilk adresi Gülsün Hukuk Bürosu Av. Ertuğrul Safa Gülsün önderliğinde TOKAT ilinde hizmetlerini siz değerli ziyaretçilerine sunabilmektedir.

Avukatlarımız ile Tokat ili ve çevresinde hizmetinizdeyiz. Tokat Barosu‘nda görevli olan avukatlarımız sizlere bir telefon kadar yakın.

Bu suç türünü el aldığımızda uyuşturucu madde kullanımındaki kolaylaştırma suçunun maddi unsurlarını ele aldığımızda suçun faili uyarıcı maddenin kullanılmasının mekan ayarlanmasında, malzemesinin, donanım ürünlerinin tedarik edilmesinde veyahut bu maddeyi kullanan kişilerin yakalanmaması için birşeyler yapıldığında, etrafındakilere bu maddelerin kullanımı hakkında bilgi aktarımı yapan kişilere cezai yaptırım uygulanabilir. Uyarıcı madde kullanımı için kolaylaştırma suçunu ortaya çıkarabilmek adına yer tedarik edilmesi, uyarıcı maddenin kullanımı için malzemenin sağlanması, uyşturucu madde kullanan kişinin yakalanmasını önlemek için hareketler, uyarıcı ve uyuşturucu maddenin nasıl kullanacağı hakkında bilgi sunmak yeterli olacaktır. Alenen özendirme sonucu gerçekleşilmesi yada bu hususlara benzer durumlarda bulunulması da yeterli olacaktır.

Bu suç türünde korunmuş olan hukuki değerler toplumumuzu oluşturan tüm insanların sağlığı ve kamunun düzenin kapsar. Uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştıran kişilere 5 seneden 10 seneye kadar hapis cezası ve 1.000 gün ile 10.000 gün arasında adli para cezası verilmektedir.

Uyuşturucu Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma Suçu
Uyuşturucu Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma Suçu

UYARICI veya UYUŞTURUCU MADDE KULLANILMASINI ÖZENDİREN KİŞİLER HAKKINDA

Öncelikle böyle bir itamla karşı karşıyaysanız hiç zaman kaybetmeden profesyonel bir hukuki destek almalısınız. Uzmanlarımız sizin hizmetindedir. Ceza Hukuku alanında kendini kanıtlamış ve bunun gibi konularda uzmanlaşmış avukatlarımız ile sizlere hizmet veriyoruz.

Uyarıcı maddelerinin kullanılmasına yardımcı olanlar, özendirenler, alenen özendiren kişlier 5 sene & 10 Sene arasında ceza alacak 1000 gün & 10.000 gün arasında adli para cezasına çarptırılacaktır. Türk Ceza Kanunu madde 192/3 e baktığımızda ise bu durumları işleyen kişilerin tabip, diş tabibi, eczacı, kimyager, veteriner, sağlık memuru, laborant, ebe, hemşire, diş teknisyeni, hastabakıcı, sağlık hizmeti veren, kimyacılıkla veya ecza ticareti ile ilgilenenler olması durumunda verilecek olan ceza %50 oranında artacaktır.

Aklınıza takılan sorular ve sorularınızın yanıtları için web sitemizde yer alan WHATSAPP hattımızdan bizzat avukatlarımız ile görüşebilirsiniz.