Kullanmak İçin Uyuşturucu Madde Satın Almak yada uyuşturucu maddenin kabul edilmesi yada uyuşturucu maddeyi üzerinde bulundurma veya kullanma suçlarının tamamını bu yazımızda ele alalım. Sizlerde Tokat ilinde bulunan Avukat Ertuğrul Safa Gülsün önderliğinde hizmet veren Gülsün Hukuk Bürosu‘ndan ceza hukuku alanında hizmet alabilirisniz. En iyi avukatlardan profesyonel hukuki destek almak için hemen bizi arayabilir veya whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kişinin kendisinin kullanımı için uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi, bulundurması durumlarında 2 sene ile 5 sene arasında hapis cezası alması gerekmektedir. Ayrıca bu fiili durumların herhangi birinin bir okul etrafında, yurt etrafında, kışka etrafında, ibadethane etrafında, askeri ve sosyal amaçlı olan bir tesis etrafında, eğitim merkezleri etrafında olması durumunda ( 200 Metre Yakınında ) kişilerin alacağı ceza %50 oranında artacaktır. Yani bu kişi 2 sene ceza alacaksa ve bu fiili okula yakın bir yerde yapmışsa alacağı ceza +1 sene ile 3 sene olacaktır.

Bu suç türü ile ilgili soruşturma başlatılması için aranan koşullak Ceza Muhakemesi Kanununda yer alır. CMK’da 171. maddede yer alan bu koşullara baktğımızda karşımıza şunlar çıkar;

1) Şüpheli kişinin daha önce bir suç sebebi ile hapis cezası almamış, mahkum olmamamış olması,
2) Soruşturmada kamu davası açılmasındaki erteleme durumu ile şüpheli kişinin suç işlemekten çekineceği kanaatinin verilmesi,
3) Kamu davasının ertelenmesinde şüpheli olan kişi ve toplum açısından kamu davasının açılmasından daha yararlı olması,
4) Suçun işlenmesi ile beraber mağdur kişinin yada kamunun uğramış olduğunu ve ayrıca Cumhuriyet Savcısı tarafından tespit edilmiş olan zararın, aynen iadesi, suçtan önceki haline getirilmesi şartıdır.

Bu maddelerdeki koşullar aranmaksızın 5 sene şartı ile kamu davasının açılmamasına yani ertelenmesine karar verilebilmektedir. Sizleri iyi bir şekilde temsil edecek olan avukat ile sizlerde alacağınız cezanın iptal olmasına ya da bu şekilde ertelenmesine sahip olabilirsiniz.

Kullanmak İçin Uyuşturucu Madde Satın Almak Suçu
Kullanmak İçin Uyuşturucu Madde Satın Almak Suçu

Ertelenecek davalarda, erteleme süreleri boyunca 1 sene boyunca denetimli serbestlik tedbiri uygulanacaktır. Cumhuriyet Savcısı dilerse 3 er aylık süreçlerle bu süreyi 1 sene daha uzatabilmektedir. Hakkında denetimli serbestlik alınan kişiler arasında yer almak için Gülsün Hukuk Bürosunu arayabilirsiniz.

Bu kişiler kendilerine yüklenmiş olan yükümlülükleri ve tedavileri yerine getirmiyorsa, tekrar kullanmak için uyuşturucu madde satın almak, bulundurma ve kullanma suçunu işliyorsa hakkında kamu davası açılacaktır.

Şayet uyuşturucu madde kullanma şüphelisi erteleme süresinde tüm belirtilen yükümlülüklere aykırı davranırsa alacağı ceza kendisine sıkıntı olacaktır. Bu nedenle profesyonel hukuki destek almak için hemen web sitemizde yer alan numaraları arayabilirsiniz.