Ehliyetinize kolluk kuvvetleri  tarafından el mi konuldu? Ehliyetinize ihtiyacınız mı var? Sürücü Belgesi Nasıl Geri Alınır? Sorusunun en kapsamlı yanıtın yer aldığı Gülsün Hukuk Bürosu web sitesinde yer alan bu içeriği inceleyebilir ve özellikle avukatlarımızın bulunduğu TOKAT ili sınırları içerisinde böyle bir talebiniz olduğunda whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sürücü belgesine el koyulanların sürücü belgelerini geri alabilmelelri için araç kullanmalarında bir sakınca olmadığını göstermeleri ve bunu resmi sağlık kurumlarından alınacak olan sağlık raporu ile ibraz etmeleri gerekir. İdari para cezaları bulunuyorsa bunlarında ödenmiş olması gerekir.

Her şöförün ilk amacı mal ve can güvenliğinin korunması olmalıdır. Trafik kurallarına uyarak araç sürmek gerekir. Kurallar hem sürücüler hemde yolcular için vardır. Ehliyete el konulması ile alakalı olası durumları ele alalım.

HANGİ DURUMLARDA EHLİYETE EL KOYULABİLİR

UYUŞTURUCU KULLANMIŞ OLMAK

Aracı herhangi bir uyuşturucu veya uyarıcı maddenin etkisindeyken kullandığınız tespit edildiğinde minimum 5 sene ehliyetinize el koyulacak ve yasalarda yer alan yüksek miktarlardaki para cezasına çarptırılırsınız.

Sürücü Belgesi Nasıl Geri Alınır?
Sürücü Belgesi Nasıl Geri Alınır?

ALKOLLÜYKEN ARAÇ KULLANILMASI

Arabayı süren kişinin 0.50 promil değerleri ve daha fazla alkol aldığı tespit edildiğinde kişiye hem para cezası hemde ilk kez oluyorsa 6 ay kadar ehliyete el koyulacaktır. Tekrarlaması halinde kişinin alacağı para ve ehliyete el koyma ceza süresi artmaktadır.

100 CEZA PUANINA ULAŞILDIĞINDA

Araç süren kişinin yaptığı her trafik cezası veya diğer olaylar ceza puanı olarak hanesine yazılmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanılması, kırmızı ışıkta geçmek vb.. tüm işlemlerde ceza puanı birikir ve bu biriken puanlar 100 olduğunda kişinin süresiz olarak ehliyetine el konulur.

ÖLÜMLE SONUÇLANAN BİR KAZAYA KARIŞILMASI

Sonucunda ölüm olan bir kaza olduğunda şayet araç sürücüsü kusurluysa en az 1 sene ehliyetine el koyulacaktır.

STAJYER ŞÖFÖR OLARAK KURAL İHLALİ YAPMAK

Yeni mevzuata bakıldığında ehliyetini yeni almış olan her sürücü 2 sene aday sürücü olarak görülecektir. Bu kişilerin trafikte herhangi bir ihlal yaptığında ehliyetlerine el koyulmaktadır.

EHLİYET GEÇERLİLİK SÜRESİNİN DOLMASI

Son düzenlemelerin ardından artık her ehliyetin kendine has geçerlilik süresi bulunur. Süre bitiminin ardından kişi yeni ehliyetini çıkarmadıysa para cezasının yanı sıra ehliyetine de el koyulmaktadır.

SAĞLIK DURUMUNDAKİ BOZULMA

Araç süren kişinin sağlığının kötüye gitmesi durumunda ehliyetine el koyulmaktadır.

HIZ SINIRININ AŞILMASI

En çok rastlanan ehliyete el koyulma nedenlerindendir. Hız sınırının %30 oranlarında aşılması ve şöförün bu ihlali aynı sene içerisinde 5 kez tekrarlaması halinde ehliyete 1 sene el koyulabilmektedir.

Sizlere sunduğumuz bu konular ve benzerleri durumunda ehliyetleriniz elinizden alınabilir. Hatalı bir durum olduğunu düşündüğünüz an itirazların yapılması ve yasal bir avukatın tüm süreci takip etmesi sizin lehinize olacaktır. Bu alanda kendini kanıtlamış ve başarılı sonuçlar almış Gülsün Hukuk avukatları ile hizmetlerimizi sunmaktayız.

Soru ve sorunlarınız için çekinmeden bize ulaşabilirsiniz.