Babalık Davası Avukatı mı arıyorsunuz? Tokat ili ve çevre illerde görülecek olan tüm davalarınızda sizi temsil ediyoruz. Gülsün Hukuk Bürosu tüm dava türlerinde olduğu gibi ” BABALIK DAVALARI ” konularında da alanında uzman avukatları ile hizmetlerini sizlere ulaştırmaktadır.

Evlilik dışı olan çocukların arasında olan soybağı için hukuki biçimde bir bağ kurulabilmesi amacı ile yetkili mahkemelerde babalık davaları açılabilmektedir. Baba ile çocuk arasındaki soybağında, anne ile babanın evli olması veyahut tanıma yolu ile bağlantı kurulabiliyor. Soybağının tespitine dair davalara babalık davaları denilmektedir.

BABALIK DAVASI AÇMAK

Babalık davaları anne veya çocuk istediğinde açılabilir, şayet baba vefat etmiş ise bu dava türü mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Bu davayı açabilmek için öncelikli olarak iyi bir avukat bulmanız, davanın seyri ve hızlı ilerlemesi için oldukça önemlidir. Babalık davalarında aranan ilk şart çocuğun doğduğu annenin kim olduğunun bilinmesi gerektiğidir. Diğer bir şart ise çocuğun başka bir erkek arasında soybağının kurulu olmaması gerekir. Örnek vermek gerekirse, evli olan bayanın kocasından farklı bir erkekten hamile kalmış olması ve çocuğun bu birliktelik içerisinde dünyaya gelmesi durumunda TMK’ya göre doğan çocuğun evli olan babaya bağlı olacaktır.

Babalık davalarındaki başvurunun olumlu olabilmesi için son şart ise ihbar yükümlülüğüdür. Yani babalık davası açmak isteyen taraf kim ise Cumhuriyet Savcısı’na ve Hazineye ihbar etmesi gerekecektir. Biz Gülsün Hukuk Bürosu olarak TOKAT ili ve çevre illerde açmak istediğiniz tüm davalara alanında uzman avukatlarımız ile katılım sağlıyoruz. Bu bağlamda uzman avukatlarımız ile başarılı sonuçlar alabilmeniz ve davalarınızın seyrine etki edecek adımlar atabilmemiz kaçınılmazdır. Detaylı bilgi almak ve BABALIK DAVASI AVUKATI tutmak için hemen incelediğiniz kurumsal sitemiz üzerinde yer alan numaralardan bize ulaşın.

Babalık Davası Avukatları
Babalık Davası Avukatları

ANNENİN MALİ HAKLARI

Bu dava türünde anaya mali haklar verilebiliyor. Mali haklarda bu dava türünde ana tarafından baba için karşı ve mirasçılara talep edilen haklara göz atmak gerekirse;

* Annenin doğum giderleri karşılanabilir,
* Annenin doğumdan önce ve sonra 6 haftalık süre içerisindeki geçim giderleri talep edilebilir,
* Anne için doğum, gebelik için ortaya çıkan tüm giderlerin karşılanması talep edilebilmektedir.

DNA TESTİ

Babalık davalarında en çok karşılaşılan ve en sık kullanılan yöntemlerin ilk sırasında DNA Testi gelmektedir. DNA testleri sayesinde çocuk ve babadan alınacak olan örnekler ile çocuğun babası olup olmadığı ortaya çıkacaktır. DNA testi avukatlar veya davacı tarafından hakimlerden talep edilebileceği gibi, aynı zamanda hakimler tarafından da talep edilebilmektedir. DNA testinin sonuçlarına göre dava seyri ilerler. Hakimlerin bu testlerin sonucuna karşı aykırı bir karar alabilmesi mümkün değildir.

Sizlerde ihtiyacınız olan avukatlık, hukuki danışmanlık hizmetleri için özellikle TOKAT ili ve çevresindeki taleplerinizde Gülsün Hukuk Bürosu’nun alanında uzman avukatlarına danışabilirsiniz.