Nafaka Arttırım Davası ile ilgili bir çok bilgiye sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizden erişebilir ve anında Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarından destek alabilirsiniz. Tokat ilinde yer alan boşanma davası avukatlarımız ile sizleri nerede olursanız olun temsil edebiliyor ve hukuki danışmanlık hizmetini sizlere verebiliyoruz.

Boşanma davalarının sonucunda nafaka isteğinde bulunan eşler, hayat standartlarındaki düşüşlerdeki sorunların ortadan kaldırılmasını istemektedir. Zaman içinde gelişen ve değişen ekonomik standartlar ile beraber kişilerin ihtiyacı olanların maliyetleri, artış göstermesi nafaka miktarının çoğu dönemde yetmemesi anlamına gelmektedir. Eşlerin aldıkları nafakaların yetmemesi durumlarında haklı gerekçeler gösterilerek nafaka arttırma davaları açılabilmektedir.

NAFAKA ARTTIRMA DAVASI AÇMAK

Kişilerin talepleri doğrultusunda nafakanın kaldırılması, azaltılması olabileceği gibi arttırılmasıda mümkündür. Zamanla değişkenlik gösteren yaşantılar, koşullar, enflasyon kayıpları ve farklı nedenler ile nafaka arttırım davası açılabilmektedir. Örnek verecek olursak 6 sene önce 600 TL olan nafakanın günümüz şartlarında farklılık göstermesi nedeni ile arttırılması isteği günümüzün alım gücüne, faturalara, enflasyona bağlı olarak başvuruları yapılabilmektedir.

Tokat ili ve çevresinde nafaka arttırım davası açmak için Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarından destek alabilirsiniz.

Nafaka arttırımı için dava dilekçesi yazdırmak için avukatlarımızdan destek alabilirsiniz. İyi bir dava dilekçesi hazırlanarak nafaka arttırım taleplerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Dava dilekçeleriniz eksiksiz ve tam olmalıdır. Bu tür davaların dilekçelerinin hazırlanması kapsamında yaşanan sorunlar, dilekçedeki eksiklikler veya yanlışlıklar geri döndürülemez bazı kayıpları da beraberinde getirebilir. Nafaka arttırımı işlemi için talepte bulunacak kişinin dava dilekçesinde her yıla göre artış oranının da belirlenmesi isteğine yer vermesi önemlidir. Her sene nafaka arttırım davası açmak yerine bu gibi kısa bir yol izlenerek düzenli bir arttırım içerisine girmek mümkündür.

Nafaka Arttırım konusuna ilişkin Türk Medeni Kanunu’nun 176. Maddesi 4. Fıkrasında açıkca şu ibare yer almaktadır;

“Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde iradın artırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.”

Nafaka Arttırım Davası
Nafaka Arttırım Davası

Hangi Durumlarda Nafaka Arttırımı Davası Talep Edilebilir?

* Tarafların maddi durumlarındaki değişkenlikler nedeni ve hakkaniyetin gerektiği hallerin olması aranır.
* Nafakanın arttırılması talebinde olan kişinin nafakayı alan kişi olması gerekir.
* Nafaka arttırımı talep etmek için yasal olarak belirlenen sebeplere uygun olan şartların varlığı ve ilgili şartların mahkemede öne sürülmesi, kanıtlanması gerekecektir.
* Nafakayı alan kişiye, nafakanın yeterli gelmemesi şartıyla dava açılabilmektedir.

Nafaka arttırım davası için Gülsün Hukuk Bürosu‘nun uzman boşanma avukatlarından destek alabilirsiniz. Nafaka arttırımı için yaşadığınız il üzerinde yer alan Aile Mahkemesi’ne avukatlarımız başvurularını yapacaktır. Dava dilekçesi avukatlarımız tarafından hazırlanacak ve dilekçe beraberindeki belgeleriniz ibraz edilecektir. Bu tür davalarda düzgün, doğru ve tam dilekçelerin hazırlanması, hızlı ve kesin sonuç alabilmeniz için önemlidir.

Avukatlarımızın müvekkilleri için açacağı nafaka arttırımı taleplerinde haklı olacakları deliller sunulacaktır.

Daha fazla bigli ve Tokat ilindeki boşanma davası avukatı ihtiyaçlarınız için bize ulaşım sağlayabilirsiniz.