Mahkeme Kararı İle Sosyal Medya Kayıtları Elde Edilir Mi? sorusu arama motorunda oldukça fazla aranmaktadır. Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarının sizler için hazırlamış olduğu bu içerikte ” en çok aranan ” bu sorunun yanıtını hazırladık.

Teknoljinin hayatımızdaki yerinin artması nedeni ile Instagram, Skype, Bip, Facebook, Whatsapp, Twitter, Telegram, Linkedin türevi sosyal mecraların uygulamalarının kullanımı oldukça artmış olarak gözükmektedir. Gülsün Hukuk Bürosu olarak incelemekte olduğunuz bu içeriğimizde sizlere en popüler mesajlaşma ağlarında kullanılan mesajların, resimlerin, kayıtların istenilip istenilemediği, mahkeme aracılığı ile talep edilip edilemeyeceği, görüşmelerin elde edildiğinde delil niteliği taşıyıp taşımadığı ile ilgili detaylara yer vereceğiz.

Sosyal medya platformlarında kullanılan videolar, yazılı konusmalar, resimlerin düzenli olarak kullanıldığı bilinmektedir. Teknoloji çağı ile artık hemen herkes her anını paylaşmakta ve kolay bir şekilde 3.kişiler ile irtibat kurabilmektedir. Sosyalleşme açısından ne kadar iyi olsa da aynı zamanda da malesef bu durum eşlerin sadakatsizliğine davetiye çıkarmaktadır. Bununla beraber şiddete başvurma, kötü hayat sürme gib davranışlarda meydana gelmektedir. Eşlerin iletişim kanalları bulunan bu sosyal medya uygulamalarını kullanması ve bu uygulamalardaki kayıtların delil değerinin olması her gün biraz daha artış göstermektedir.

Bu sosyal mecralarda kullanılan tüm verilerin en fazla boşanma davalarında delil olarak kullanımı talep edilmektedir. Delil olup olmayacağı önem barındırmaktadır. Ancak bilmenizi isteriz ki, elde edeceğiniz sosyal medya paylaşımları, yazışmaları ve resimlerinin elde edilmesinde HUKUKA UYGUN şekilde edildiği taktirde delil niteliği kazanabilmektedir.

Facebook-Whatsapp-Instagram-Twitter Gibi Sosyal Medya Kayıtları Hangi Hallerde Hukuka Uygun Kabul Edilir?
Facebook-Whatsapp-Instagram-Twitter Gibi Sosyal Medya Kayıtları Hangi Hallerde Hukuka Uygun Kabul Edilir?

Facebook-Whatsapp-Instagram-Twitter Gibi Sosyal Medya Kayıtları Hangi Hallerde Hukuka Uygun Kabul Edilir?

Hukuka uygun bir şekilde elde edilecek olan kayıtlar delil değeri taşıyabilmektedir. Çiftlerin birbirleri ile paylaşım yapmış oldukları mesajlar, resimler incelendiği hallerde eşin kendi hesabında olan veriler delil niteliği taşıyabilir. Yani eşlerden biri diğerine facebook üzerinden, telegram üzerinden, bip üzerinden, whatsapp vb.. uygulama üzerinden hakaret, tehtid etme durumu var ise mağdur konumunda olan eşin mesajlarının kendi telefonu üzerinden incelenebilmesini talep edebilmektedir. Özel hayatın gizliliğini ihlal etmeyecek bu durum hukuka uygun bir delil olmasını sağlayacaktır.

Mahkeme Kararı İle Sosyal Medya Kayıtları Elde Edilir Mi? Ayrıca uygulamalarda yer alan hesaplardaki herkese açık bir şekilde paylaşım yapılan resimler, yazılar, video görüntüleri gibi tüm verilerde hukuka uygundur. Sosyal medya uygulamalarındaki herkese açık yer paylaşımları özel ve gizli hayatın gizliliği kapsamında herkese açık paylaşıldığı için boşanma davalarında kullanılabilir ve delil niteliğindedir. Kişilerin herhangi bir sosyal medya hesabında yapmış olduğu paylaşım hesap sahibi ve aynı paylaşımda bulunan kişilerin delil olarak kullanılması için mümkündür.

Tokat ilindeki boşanma davalarınız için Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarımızı inceleyebilir ve uzmanlarımızdan her türlü husus hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular, sorunlar ve boşanma davası talepleri için incelediğiniz web sitemizde Whatsapp destek hattımız ile görüşebilirsiniz.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 134. maddesinde “Özel hayatın gizliliğini ihlâl” suçu düzenlenmiş olup, maddeye göre; “[1] Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır. / [2] Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur” denilmektedir. Aynı Kanun’un 135/1. maddesine göre de, “Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.” Yine aynı Kanunun 136/1. maddesine göre ise, “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”.

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun (HMK) “İspat hakkı” başlığını taşıyan 189/2. maddesine göre;

“Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller mahkeme tarafından bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz”.

Daha fazla bilgi ve aklınıza takılan sorular için Gülsün Hukuk Bürosu numaralarımızı arayın.