Kişisel İlişkinin Kaldırılması Davasının Şartları ile alakalı tüm bilgileri, içerikleri, detayları avukatlarımız sizler için hazırladı. Gülsün Hukuk Bürosu kurumsal web sitesi aracılığı ile tüm bu içerikleri inceleyebilir ve aklınıza takılan her türlü sorun için Tokat’ta bulunan avukatlarımıza anında ulaşabilirsiniz.

Boşanma davaları ve diğer tüm davalar için Tokat ve çevre illerden hukuk büromuza ulaşabilir ve sizi en iyi şekilde temsil edecek avukatlarımız ile çalışabilirsiniz.

Boşanma türünde olan tüm davalarda genelde karşılaşılan durumlardan biri çocuk ile kişisel ilişkidir. Bu tür konularda müşterek olan çocuk ile kişisel ilişki kurulabilmesi için bazı detaylar, bilgiler gerekir. Lakin boşanma türünde olan tüm davalarda nitelik bakımından diğer davalara göre uzun süren bazı süreçler vardır. Boşanma süreci devam ederken anne veya babanın çocuk ile kişisel ilişkisinin nasıl kurulacağı konuları da önem taşımaktadır. Kişisel ilişkinin kurulması hakkına baktığımızda kanunlarımızda yalnızca anne ve baba tarafından tanınan bir hak olarak karşımıza çıkmamakla beraber, aynı zamanda çocuk bakımından da bir hak olarak düzenlenmiştir. Önemli ve gerçekten ciddi bir durumdur.

Bir önceki yazımızda ” çocukla kişisel ilişkinin kaldırılması davası ” konusunda sizlere gerekli bir çok bilgiyi aktardık. Bugün bu içeriğimizde ise size bu dava türünün ihtiyacı olan şartlara yer vereceğiz.

Kişisel İlişkinin Kaldırılması Davasının Şartları Nelerdir?
Kişisel İlişkinin Kaldırılması Davasının Şartları Nelerdir?

Kişisel İlişkinin Kaldırılması Davasının Şartları

* Çocukla olan kişisel ilişki durumunun zedelenmesi halinde kişisel ilişki kaldırılacaktır. Anne, baba veyahut 3.kişi ile kurulan kişisel ilişkiden sorumlu olan kişilerin zedelemekten kaçınılması yükümlüdür. Misal verecek olursak velayet hakkı bulunan baba, anne ile çocuk arasındaki kişisel ilişkinin kurulması için engelleme, haksız yere engel durumu olduğunda velayet hakkı kendinden alınacaktır.

* Çocukların eğitim durumları, yetiştirilme durumlarının engellemesi durumlarında da kişisel ilişki kaldırılacaktır. Kişisel ilişki kurulmuş olanların çocuğun eğitimi ile ilgili, yetiştirilmesi ile ilgili engelleme hallerinden kaçınılması gerekir. Aksi olduğu hallerde kişisel ilişkiler kaldırılacaktır.

* Çocuk huzur bakımından tehlikeye girdiği anda kişisel ilişki kaldırılacaktır. Mahkemeler tarafından alınan kararlar öncesinde kişisel ilişki tayin edilmesi ile ilgili kişilerin yaşama şekilleri araştırılacaktır.

* Çocukla kişinin ilgilenememesi halinde kişisel ilişki kaldırılabilir. Kişisel ilişki konusunda her zaman çocuğun üstün yararı gözlemlenecek ve korunacaktır.

* Çocuk ile ilgili sağlıksal sorunların tehlikeye girmesi halinde kişisel ilişki kurma hakkı kendiliğinden alınacaktır.

* Çocuğun güvenliğinin tehlikeye girmesi durumunda kişisel ilişki kaldırılacaktır. Buradaki en önemli konu ise çocuk ile ilgili cinsel güvenliktir. Cinsel güvenliği tehlikede olan bir çocuk bulunduğunda mahkeme tarafından kişisel ilişki kaldırılacaktır.

* Çocuk ahlakı ile ilgili durumlardaki tüm sorunların tehlikeye girmesi halinde kişisel ilişki kaldırılacaktır.

* Ayrıca somut olarak kanıtlanabilen tüm diğer sebepler halinde de kişisel ilişki kaldırılacaktır.

Tokat ili ve çevresindeki davalarınızda, sorunlarınızda ve diğer tüm taleplerinizde çekinmeden avukatlarımıza danışabilirsiniz. Dilerseniz web sitemizde yer alan whatsapp canlı destek hattı üzerinden veya iletişim sayfasında bulunan numaralarımız ile bize ulaşabilirsiniz.