İhtiyati Tedbir Kararı Nedir? Nasıl Alınır? Sorularının yanıtları çok fazla talep edilmektedir. Avukatlarımızın sıklıkla karşılaştığı bu sorular için kıza bilgilendirmeleri sizler için web sitemizde yayınladık. Yazımızı okumanızın ardından merak ettiğiniz farklı konular veya daha detaylı bilgi talepleri için hiçbir zaman çekinmeden Tokat‘ta bulunan Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

İHTİYATİ TEDBİR KARARI

Mahkemelerde süren yargılama durumlar genelde uzun sürmektedir. Yargılama dönemlerinde belirlenen kesin hükme dek geçen süreç içerisinde bazı durumlar meydana gelebilmektedir. Bu gelecek olan durumlar ile hakkın elde edilmesi halinin zorlaşması, gecikme nedeni ile ciddi zararların ortaya çıkması yada hakkın elde edilmesinin imkansız bir hal almasının önüne geçebilmek için uyuşmazlık konularına ilişkin ” İHTİYATİ TEDBRİ KARARI ” alınabilmektedir.

İhtiyati Tedbir Talebi

Davaların açılmasından sonra veya öncesinde bu durum talep edilmektedir. Davanın açılmasından önceki zamanlarda talep edileceğinde görevli ve yetkili mahkemeden istenilir, sonrasında ise davanızın görülmüş olduğu mahkemeden talep edilmektedir. İhtiyati tedbir kararı talep edilmesi gerektiğinde veya sizin öneriniz olduğunda Gülsün Hukuk Bürosu avukatları ile görüşebilir ve hukuki destek alabilirsiniz. Bu talep sırasında mahkeme istenilen talebi dinler ve değerlendirmeye alır. Talep eden kişi veya kişilerin haklarının korunması için hakim haklı gördüğü halde karşı tarafı dinlemeden de kararını verebilmektedir.

İlgili taleplerinizi doğru zamanda, doğru şekilde hakime, mahkemeye sunabilmek için kesinlikle profesyonel bir destek almalısınız. Firmamızın avukatları İHTİYATİ TEDBİR hususlarında tecrübeli ve bilgi sahibidir. Tokat ili ve çevre illerde alanında uzman kadromuz ile sizlerin yanında oluyoruz.

Taleplere karşın yapılan itirazlarda ise basit yargılama usülü esas alınmaktadır. Dava açılması sırasında bu talep meydana geldiği zaman, ilgili talebiniz dava dilekçenizin içerisinde yer almalıdır. En iyi dava dilekçeleri için Gülsün Hukuk’tan destek alın…

İhtiyati Tedbir Kararı Nedir? Nasıl Alınır?
İhtiyati Tedbir Kararı Nedir? Nasıl Alınır?

İhtiyati Tedbir Kararı Nedir? Nasıl Alınır?

İlgili kararı alabilmek için biz buradayız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi dilekçenizde yer verebilirsiniz. Tabi dilekçenizin doğru, profesyonel bir şekilde hazırlanması sizin yararınıza olacaktır. Dilekçelerinizde haklılığınızın ispatlanması istenir. Talepte olan kişinin haksız olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Teminat alınması bu durumlarda öngörülmektedir. Adli yardımı alan kişilerin ise teminat göstermesi gerekmeyecektir. Talepleriniz resmi belge ile veya kesin bir delile dayandığında hakimler teminat alınmamasına hükmedebilmektedir.

Aleyhine İhtiyati Tedbir

Aleyhine İhtiyati Tedbir kararı verilen kişi ise mahkemenin kabul etmiş olduğu bir teminatı gösterdiği durumlarda, ilgili duruma göre tedbirin değiştirilmesine veyahut kaldırılmasına karar verebilmektedir. İhtiyati tedbir talep eden kişilerin, talep ettikleri anda haksız oldukları anlaşıldığı hallerde veyahut tedbir kararları kalkarsa haksız ihtiyati tedbir kararı nedeni ile uğranılan zararın tazmin ettirilmesi sağlanır. Tazminat davalarının açılması hakkı ihtiyati tedbir kararının kalmasının ardından yada hükmün kesinleşmesinin ardından 1 sene geçmekle sona ermektedir.

Konuya ilişkin sorularınız ve sorunlarınız için hemen incelediğiniz web sitemizde bulunan numaralarımızı arayabilirsiniz.