Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Açma Süresi ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere alanında uzman avukatlarımız tarafından hazırlanan bu içerikten ulaşabilir ve konuya ilişkin merak ettiğiniz tüm bilgiler için bizi arayabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda ” boşanma davalarında mal paylaşımları ” ile ilgili olan kısımları siz değerli Gülsün Hukuk Bürosu ziyaretçilerine aktardık. Bu içeriğimizde ise mal paylaşımı davalarını açmak için süreler, zamanaşımı detayları ve farklı bilgilere göz atacağız. Boşanmada mal paylaşımı davalarını açmak için belli zaman aşımı sürelerini geçirmemeniz gerekmektedir. Mal paylaşımı davalarını boşanma kararınızın kesinleşmesinin ardından 10 sene içerisinde açabilirsiniz. Kanunun belirlemiş olduğu bu 10 senelik süreç sonrasında ise mal paylaşımı ile ilgili hak talebinde bulunmanız mümkün değildir.

Boşanma davalarının sonuçlanmadığı hallerde ayrı bir dava ile mal paylaşımı talep edildiği durumlarda ilgili mahkeme boşanma davasının kesinleşmesini bekleyecek ve hiçbir zaman aşımı sorunu ile karşı karşıya kalmadan sıcağı sıcağına bu davanıza geçilecektir.
https://www.ertugrulsafagulsun.av.tr/tokat-bosanma-avukati/
MAL PAYLAŞIMI DAVALARINDA GÖREVLİ MAHKEMELER

Mal paylaşımı davaları için bilgilerin tamamını incelemenizin ardından whatsapp hattımız üzerinden avukatlarımız ile görüşme yapabilirsiniz. Bu davaların nerede, nasıl açılacağı ile ilgili görevli olan Aile Mahkemeleridir. Mal paylaşımı davalarına bakmakla yükümlü olanlar 4787 sayılı kanun ile kurulmuş olan Aile Mahkemeleri olacaktır.

Davanın hangi il ve ilçede açılabileceği detayları ise şu şekilde belirlenmektedir. Eşlerinin biri öldüğünde mal rejimi sona ermiş ise, ölen eşin son ikametgahı mahkemesi boşanmada mal paylaştırma davalarına bakmakla yükümlü olacaktır. Evlilik mahkemelerinin boşanma kararı ile sona erdiğinde devam eden bir dava var ise, boşanma davasına bakmakla yetkili olan mahkemeler mal rejiminin tasfiyesini, yani boşanıldığında mal paylaşımını yapmakla yetkilidir.

Son olarak sizlere belirtilen bu 2 detay haricinde olan tüm hallerde davalı olan eşin ikametgahındaki aile mahkemeleri boşanmada mal paylaşımı davalarına bakmakla yetkili mahkemelerdir. Sizlerde boşanmada mal paylaşımı davası açabilmek için Tokat ili ve çevre illerden Gülsün Hukuk Bürosu’nu arayarak destek alabilirsiniz.

Gülsün Hukuk Bürosu Tokat ilinde bulunmakta ve genellikle ilimiz içerisinde bulunan davalara katılmaktadır. Aynı zamanda ilimizin çevre illerinden gelen yoğun talepleri de değerlendirerek boşanma davaları ve sonrasında boşanmada mal paylaşımı davalarına bakmaktadır.

Sizlerde alanında uzman avukatlar ile yola çıkmak veya yola devam etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen incelediğiniz kurumsal sitemiz üzerinden bize ulaşabilir ve ” Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Açma Süresi ” konusu ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.