Tokat ilinin önde gelen avukatlarının yer aldığı Gülsün Hukuk Bürosu’nda sizler için bir çok hususa değindik. Bugünki içeriğimizde ise “Birlikte Uyuşturucu Ticareti ve İmal Suçu” ile alakalı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Bu tür maddelerle ilgili imal edilmesi ve ticaretinin yapılması ile alakalı olan tüm hallerinden ağırlaştırılmış olan durumlarının biriside “BİRLİKTE UYUŞTURUCU TİCARETİ” hususudur. İmal edilmesi ve ticaretinin yapılmasında örgüt faaliyetleri kapsamında uyuşturucu ticaretlerinin birbirleri ile karşılaştırılmaması önemlidir. Örgüt olarak işlenen suçlarda gerekli olan şartları geçtiğimiz içeriklerde sizlerle paylaşmıştık. Bugünkü konumuz ile ilgili suç unsurunu aktarmak gerekirse;

Birlikte Uyuşturucu Ticareti ve İmal Suçu

Türk Hukuku düzeninde suç yada terör örgütleri hariç 1 kişiden fazla kişi tarafından işlenildiğinde fail sayısı en az 3 ise bu toplu suç olmaktadır. Toplu suç kavramlarında yer alan Tanımlar CMK madde 2/1’de açık bir şekilde yer verilmiştir. Toplu suç kişilerin aralarında iştirak iradesi bulunmasa bile 3 yada daha fazla kişi tarafından işlenen suçlara denilmektedir.

3 kişiden 1 tanesi uyuşturucu ticareti yapmakta olduğunda ve failler ile arasında aracı olması halinde TCK 188. madde 5.bendine göre birlikte uyuşturucu ticareti kapsamına girer ve tüm failler hakkında arttırım yamak yerine failler hakkında işlendiği suç tanımına uygun olan cezanın verilmesine hükmedilir. Bu durumlarda aracı suç işlemek amacı ile tesis eden kişilerin ancak dolaylı fail olarak yardım eden sıfatı ile cezalandırılması sağlanmaktadır.

Yaşanan duruma ve hususa göre konu farklılıklar gösterebilir. Bu anlamda merak ettiğiniz sorularınız için incelediğiniz web sitemizde yer alan Gülsün Hukuk Bürosu’nun telefon numaralarından bize ulaşabilir ve sorularınızın yanıtlarını alabilirsiniz.

Birlikte Uyuşturucu Ticareti ve İmal Suçu
Birlikte Uyuşturucu Ticareti ve İmal Suçu

UYUŞTURUCUNUN SENTETİK OLMAMASI HALİNDE
BİRLİKTE UYUŞTURUCU TİCARETİNDE VERİLECEK CEZA

Satılmış olan maddelerin esrar olması yani sentetik uyuşturucu madde söz konusu olmadığı durumlarda cezaların yarı oranda arttırılması gerekir. Verilecek olan cezanın 15 seneden az olmamak üzere hapis cezası ve bunla beraber 1000 günden 20.000 güne kadar adli para cezası olması beklenmektedir.

UYUŞTURUCUNUN SENTETİK OLMASI HALİNDE
BİRLİKTE UYUŞTURUCU TİCARETİNDE VERİLECEK CEZA

Uyuşturucu ticareti yapılan maddenin eroin, kokain, bonzai ve türevi maddeler olması durumunda sentetik uyuşturucu hususu devreye girmektedir ve bu tür maddelerde birlikte uyuşturucu ticareti suçu ile ilgili olan cezalar 20 seneden az olmayacaktır ve 1.000 gün ile 20.000 gün arasında adli para cezası olacaktır.

Konu ile alakalı tüm merak ettikleriniz için web sitemizde yer alan telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.