Babalık Davasında Tanıma konusuna ilişkin sizler için hazırlanan bu içeriğimizde bir çok bilgiye yer verdik. Kurumsal web sitemizden avukatlarımızın sizler için hazırlamış olduğu içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Tokat ilinin önde gelen avukatlarından oluşan Gülsün Hukuk Bürosu’na her türlü hukuki destek alabileceğiniz konu için erişim sağlayabilirsiniz.

Avukatlarımız boşanma davaları konusunda uzmanlaşan kadrosu ile hizmetlerini sürdürmektedir.

Babalık Davasında Tanıma

Evlilik birlikteliğinin dışında doğan bebeğin, genetik babasını bilmek istemesi oldukça normal bir durumdur. Çocuğun babasının, çocuğu kendi isteği ile tanımasına tanıma davası denilmektedir. Lakin farklı durumlar babaların çocuklarını tanıması yönlerindeki bir talep olmadığında babalık davası meydana geliyor, babaların çocukları kendi isteği ile tanımadığı hallerde, çocuğunun yararlarının göz ardı edilmiş olduğu hallerde, mahkemeler bazı belirsiz hallerin belirlenmesini sağlamaktadır.

Babalık davaları ve boşanma davalarına ilişkin bir çok bilgiyi geçtiğimiz günlerde sitemizde yer alan Makalaler kısmında siz değerli Gülsün Hukuk Bürosu ziyaretçileri için yayınladık. Web sitemizde kısa bir gezintiye çıkarak bir çok bilgiye erişebilir ve her zaman aklınıza takılan sorular, sorunlar ve konular için bize ulaşabilirsiniz.

TANIMA NEDİR?

Babanın, nüfus memurlarına, mahkemeye resmi olarak senet, vasiyetname gibi yazılı evraklar ile başvuru yaptığında tanıma devreye girer. Başka bir kişi ile soybağı bulunan çocuklarda söz konusunda olan bağ, soybağının reddi ile geçersiz kılınmadığı sürece tanınması mümkün olmayacaktır. Tanıma için baba tarafından yapılan yazılı başvurunun akabinde nüfus memurları, noter veyahut sulh hukuk hakimleri tanıma ile ilgili nüfus memurlarına bildirilmektedir.

Tanımanın yapıldığı bildiri sonrasında nüfus memurluğu tarafından çocuk ve annesine yada vesayet altında olan çocuklar ise vesayet makamına bilgi verilmektedir. Soybağının reddi, tanıma ve babalık davalarında bir çok farklı prosedür bulunabilir.

Tanıma davaları, tanıma başvuruları ve daha fazlası için profesyonel destek alabilmek için hemen Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarından hizmet alabilirsiniz. Avukatlarımız özellikle Tokat ili ve çevre illerdeki sorunlarınızda hızlı çözüme ulaşmak adına sizlere en iyi hizmetleri vermektedir.

Hukuki danışmanlık hizmetlerimizden hemen yararlanabilmek için web sayfamızda yer alan WhatsApp hattı veya iletişim numaraları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tanıma
Tanıma

TANIMANIN İPTALİ DAVASI

Tanıma iptalini içeren davaları tanıyan ve ilgililer açabilmektedir. Tanıyan kişiler, hile, korkutma veya hata nedenini göstererek tanımanın iptali davası açabilmektedir. Tanıyan kişilerin bu davayı açmak istediği hallerde davalı olan anne ve çocuk kişileri olacaktır.

Tanıma iptali davası ile ilgili anne, çocuk vefat etmiş ise çocuğun alt soyu, Maliye Hazinesi ve Cumhuriyet Başsavcısı açabilmektedir.

Tanımanın iptali davası veya tanıma davası için Gülsün Hukuk Avukatlarından profesyonel destek alın.

Tanıma Davalarında İspat

Babalık davasında gerçek olan babanın dava açmasında yada tanıma ile çocuk kişisini tanıma yoluna gitmesinde farklı koşullar dikkate alınıyor. Babanın aracılığı ile gerçekleşecek olan başvurulardaki tanıma durumlarında açılacak olan iptal davalarında, çocuğu tanıyan kişilerin gerçek baba kişisi olup olmadığındaki ispatın olabilmesi için davacının gerekli tüm unsurları sağlaması gerekiyor.

Anne, çocuk ile beraber tanıyan kişinin baba olmadığı ispatında da farklı yollara başvurmak gerekebilir.

Ayrıca, soybağı reddi, babalık davaları, tanıma konularına ilişkin hukuki destek alabilmek adına en iyi bilgilerle donatılmış avukatlarımız ile görüşmeler yapabilirsiniz. Bu tür davalar oldukça karışık ve bazı durumlarda uzun sürebilen türler arasındadır. Profesyonel avukatlar ile ilerlemek için hemen bizi arayın. Miras konularına ilişkin tanıma, soybağı reddi ve tanıma davası konularında uzman avukatlarımız ile Tokat ili ve çevresinde hizmetinizdeyiz.