Tokat ilinde bulunan Gülsün Hukuk Bürosu’nun bugün sizler için hazırlanan bilgilendirici içeriğinde “Uyuşturucu Ticareti Davalarında Etkin Soruşturma” konusu ele alınmıştır. İlgili konuyu kurumsal siteden inceleyebilir ve benzer bir husus için profesyonel hukuki destek alabilmek için bizi telefon numaralarımızdan arayabilirsiniz.

Bugün Tokat ili ve çevre illerde bulunan Ağır Ceza Mahkemelerinin büyük çoğunluğunda uyuşturucu ticareti davaları yer almaktadır. Bu davalar üzerinde savunmanızı yapabilecek olan uzman avukatlar büromuzda bulunmaktadır. Bu tür maddelerin ticaretlerinin konu olduğu davalarda en büyük problem etkin soruşturmanın yapılmamış olması durumudur. Kolluk kuvvetlerine gelen ihbarın ardından Cumhuriyet Savcısı’na haber verilmesi ve etkin soruşturmanın yürütülüp maddi gerçeğin ortaya çıkarılması çalışmasıdır. CMK 160’da yer alan içeriğe göre şüphelinin hem aleyhine hemde lehine olacak olan tüm delillerin toplanması gerekmektedir.

Adil bir şekilde yargının yapılması en temel haklar arasında gösterilir. Delillerin hukuka uygun olup olmadığı bu alandaki önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Uyuşturucu maddelerin kullanımları sonrasında bırakılması ve tedavi süreçleri çok zordur. Bu süreçte alınacak tedaviler ile kişinin kullanım miktarını en aza indirmesi ve bırakması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Uyuşturucu Ticareti Davalarında Etkin Soruşturma
Uyuşturucu Ticareti Davalarında Etkin Soruşturma

Uyuşturucu madde ticareti ile ilgili suçun işlenmesinde yer alan şüphe durumunun çok net olması gerekir. Suç üstü yapılması, alınan ifadeler, el koyma işleminin ardından belirtiler ve ibare delillerinin olması bu tür bir suçta yeterli şüpheyi oluşurabilir. Uyuşturucu kullanmak ile uyuşturucu ticareti yapmak arasında bazı farklılıklar vardır. Örneğin bir hassas terazinin olması uyuşturucu ticareti suçunun oluşmasında etkilidir. Bunun yanı sıra uyuşturucu ticaretinin yapıldığının ispatlanması amacı ile farklı delillerinde elde edilmesi gerekir. Etkin bir soruşturma için yeterli bir sürenin geçmesi ve soruşturma ile alaklı savcılık ve kolluk kuvvetlerinin sabırlı bir şekilde hukuka uygun biçimde hareket etmesi ile ortaya çıkarılmaktadır.

Bir telefon dinlemesi yapılarak kişinin uyuşturucu ticaretinde bulunduğu anlaşıldığı durumlarda ayrıca somut bir delil olması da istenir. Bazı davalara baktığımız 2 arkadaşın uyuşturucu kullanırken yakalandığında aralarında satış işlemi olmasa bile birbirlerine uyuşturucu saatıkları gibi ifadeler alınmakta ve bu nedenle bazı davalar zora girmektedir.

Bu ve benzeri durumlar ile karşı karşıya kalan tüm ziyaretçilerimiz Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarına merak ettiği hususları danışabilir ve profesyonel olarak bir avukatlık hizmeti alabilirler.