Uyuşturucu Davalarına Hangi Mahkeme Bakar? Sorusunun yanıtı ve konusu ile ilgili detaylara kurumsal sitemiz üzerinden hemen ulaşabilir ve uzmanlarımızın sizler için hazırladığı diğer başlıkları MAKALELER site menüsünden anında inceleyebilirsiniz. Tokat ilinde bulunan Gülsün Hukuk Bürosu‘nda görevli olan uzmanlarımız ile sizlerden gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz. Aklınıza takılan sorular için profesyonel hukuki destek almak isterseniz iletişim sayfamızda bulunan telefon numaramızdan avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Suçun işlenme şekline ve gerçekleşmiş olan fiile göre dava değişiklik gösterebilir. Açmak gerekirse, uyuşturucuyu kullanma, uyuşturucu bulundurma veya uyuşturucu uyarıcı maddenin satma durumlarındaki hususlara göre değişiklik söz konusu olabilir.

Fiillerin niteliklerine göre oranlar ceza durumunu belirlemektedir. Cezaların artıp azalabilecekleri söz konusu olduğu gibi görevli olan mahkemelerde farklılık gösterebilir. Basit olan uyuşturucu davalarında yani kullanmak için uyuşturucunun satın alınması, kabul edilmesi, bulundurulması gibi hallerde Asliye Ceza Mahkemeleri görevlidir. Ancak uyuşturucu ve uyarıcı maddenin üretimi, imal edilmesi, ticareti suçu gibi suçlara ise Ağır Ceza Mahkemeleri bakacaktır.

Uyuşturucu Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?
Uyuşturucu Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Yetkili mahkeme neresi olacak sorusuna ise bu maddenin ele geçirildiği yerdir. Suçun işlendiği yerin belli olmadığı durumlarda şüpheli kişinin, sanığın yakalandığı yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.

Tokat ilinde karşılaştığınız bu ve bunun gibi hususlar için uzman avukatlardan destek almanız gerekecektir. Avukat Ertuğrul Safa Gülsün’ün kurumsal web sitesinde yer alan whatsapp hattı üzerinden sorularınızı iletebilir ve hukuki destek almak için yetkili avukatlar ile görüşebilirsiniz.

Şüpheli ve sanıkların ülkemiz sınırları içerisinde yerleşim yeri yok ise ülkemizde en son adresinin bulunduğu yerin mahkemesi yetkili olacaktır. Mahkemelerin belirlenmesi ile ilgili detay fazladır. Bu konularda uyuşturucu ile ilgili suçların ispat ile delil toplama yönleri bulunmasından ötürü zaman gerektirdiğini biliyoruz. Bu sebeplerden dolayı bu türdeki davaların yargılama süreleri oldukça uzun olmaktadır. Uyuşturucu ticareti suçu davaları ortalama 2 ile 3 sene sürebilmektedir. Sürecin hızlandırılması için uzman, profesyonel avukatlar tarafından temsil edinilmesi gerekir.

Sizlerde uyuşturucu ticareti suçu veya uyuşturucu konusu geçen bir dava ile karşı karşıya kaldığınızda bizi arayabilir ve bizden destek alabilirsiniz.