Soyisim Değiştirme Davası konusuna ilişkin Tokat ilinde bulunan hukuk büromuzun sizler için hazırlamış olduğu bu içeriği hemen inceleyebilir ve alanında uzman avukatlarımızdan her türlü sorunuzun yanıtını alabilirsiniz.

Kişilerin şahsına sıkı süret ile bağlı olan hukuki bir niteliği itibarinde şahıs varlığı hakkının kullanılması isim değiştirme, soyisim değiştirmeye uygundur. İnsanların en önemli kimliği olan isim ve soyisimdir. Toplumda isim ve soyisimler ile anılmakta ve bunların değiştirilmesi talepleri için bazı hukuki prosedürler yer almaktadır.Bugün incelediğimiz ” soyad (soyisim) değiştirme ” durumu için soy isminden memnun olmayan kişilerin haklı gerekçelerini mahkemelere sunması, soy isimlerinin değiştirilmesi talep edilmesinin yapılacağı davaların tamamında uzman avukatlarımız ile sizlerin yanındayız. Bir kişinin soy isminin, soyadının değiştirilmesi talebinin geçerli sayılabilmesi için haklı bir nedeni olmak zorundadır.

TMK’da mahkemelerin haklı olan nedenlerin oluşması ile soyisimlerdeki değiştirilme taleplerine karar vermesi gerektiği açıklanmıştır. Aynı zamanda soy isimlerdeki değiştirilme hallerinde kişisel durumlar etkilenmemektedir. Misal, soyadı değiştiğinde kişinin nufüsa kayıtlı olduğu yer, medeni hali yada doğum yeri değişmeyecek aynı kalacaktır.

Soyad Değiştirmek İçin Haklı Nedenler Nedir?

Soyad değişikliği durumlarındaki haklı olan sebepler kanunda yer almamaktadır. Bazı haklar ile, bazı nedenler ile başvurularınızı yapablir ve mahkemenin alacağı kararı bekleyebilirsiniz. Bu dava türü için haklı nedenler arasında yer almanız için, sunacağınız nedende haklı olmanız ve bu haklılığınızı mahkeme huzunda kanıtlamanız gerekmektedir. Bazı haklı nedenlere örnek vermemizi isterseniz;

* Yanlış anlaşılmalara neden olması,
* Şahsın milli olan değerlerinde aykırı olması,
* Örf ve adet bakımından aykırı olması,
* Soyadın kişi için itibar zedeleyici olması,
* Soyadın kişi için gülünç ve komik olması,
* Soyadının kişinin kimliğine, mesleki hayatına zarar veriyor olması,
* Din değişikliği,
* Soyadın alay edilebilir bir nitelikte olması,
* Kişilerin babaları ile ilgili kişisel bağ kuramamasıdır.

Sizlerde bulunduğunuz ilde “Soyadı Değiştirme Davası” açmak istiyoranız hemen incelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızı arayabilir ve firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Gülsün Hukuk Bürosu özellikle TOKAT ili ve çevresinde her türlü ceza davası, her türlü avukatlık ve danışmanlık hizmeti için sizlerin yanındadır. Tek yapmanız gereken bu tür davalar için alanında uzman avukatlarımız ile görüşmek adına bizleri aramaktır.

Soyisim Değiştirme Davası
Soyisim Değiştirme Davası

Soyisim değişikliği dava türünde yukarıdaki nedenler gibi haklı bazı nedenlere sahip olmanız gerekmekte ve nedeninizi de mahkeme huzurunda açıklamanız gerekmektedir. İyi bir dava dilekçesi ile her davada da olduğu gibi, soyad değiştirme davalarında bir adım önde olursunuz. Biz Gülsün Hukuk olarak uzman avukatlarımız ile sizi en iyi şekilde anlatacak, isteklerinizi sıralayacak ve taleplerinize net bir şekilde yer verilecek dilekçeler hazırlamaktayız. Davaların kabulü için doğru dilekçenin hazırlanmasında sizlerin yanındayız. Soyisim değişikliği davalarında davalı olan taraflar Nüfus Müdürlükleri olacaktır.

Gülsün Hukuk Bürosu olarak bir sonraki yazımızda sizlere İSİM DEĞİŞİKLİĞİ DAVASI ile ilgili bilgiler ve detaylar aktaracağız. Büromuzun sizler için hazırlamış olduğu tüm içeriklere şuanda bulunduğunuz web sitemizde yer alan makaleler bölümünden erişebilirsiniz.