İş Kazasına İlişkin Tazminat Hakları ile alakalı detayların yer aldığı bu içeriğimize hemen kurumsal sitemizden göz atabilir ve aklınıza takılan tüm hususlar için kurumsal sitemiz aracılığıyla Tokat ilinde bulunan avukatlık ofisimizden hukuki destek alabilirsiniz.

Firma içerisinde yada mesai saatleri içerisinde yapılan iş ile alakalı bulunduğunuz herhangi bir yerde, işverenin ihmali ve uygun çalışma şartlarının sağlanmamaması durumunu ilgilendiren iş kazalarında işçinin tazminat isteme hakkı bulunmaktadır. Bu durumlarda tazminat hakkını işçiler kazanacaktır. Tazminatın miktarı iş kazası olmasaydı da işçinin maddi durumunun hesaplanması ile ortaya çıkar. Yani yaşanan kazadan işçi zarar görmeseydi maddi durumu ne olacaktı ve benzeri sürelere bakılır. Ayrıca işçinin muhtemel yaşam süresine bakılır, kazanın yaşandığı tarihe bakılır, bu ve bunun gibi bir çok detaya bilirkişi bakar ve alınacak tazminat hakkının ne kadar olacağına karar verir.

İş Kazası Tazminat Davası Nedir?

İşverenin işyerinde faaliyet gösteren personelinin iş ile alakalı bir durum içerisinde yaralanması halinde yada ölümlü bir durum halinde, kendisine yada yakınlarına sorumlu işverenler tarafından ödenmesi gereken tazminat için açılan maddi ve manevi tazminat davası türüne denilir. İş kazalarının ardından açılacak olan tazminat davası hem asıl olan işverene hemde tüm alt işverenlere yani taşeron firmalara açılabilmektedir.

İş Kazasına İlişkin Tazminat Hakları
İş Kazasına İlişkin Tazminat Hakları

Bir örnek ile tazminat davasının açılabileceği işveren ve taşeron firmalar hususunu ele alalım. Misal, A firmasının yapmış olduğu inşaat projesinde elektrik işlerini taşeron olacak şekilde B firmasına vermiştir. B şirketi ise bu işlerin bazı alanlarını C firması ile beraber yapmış olabilir. C şirketinin personelinin iş kazası yaşaması, vefat etmesi durumunda müteselsilen ve müştereken ödenmek kaydıyla tüm firmalara hem A firmasına, hem B firmasına hem de C firmasına iş kazası sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası açabilecektir.

Tokat ili ve çevresinde yaşanan sorunlarınız için uzman desteği almak isterseniz Gülsün Hukuk Bürosu’nun web sitesinde yer alan numaraları hemen arayabilirsiniz. İş davalarında tazminat talepleri için whatsapp hattımızdan bize yazın.