Avukat Ertuğrul Safa Gülsün önderliğinde hizmetlerini Tokat ili ve çevresinde sürdüren hukuk büromuzda bugün sizlere İş Kazası Sayılan Haller Nelerdir? sorusunun yanıtını ele alıyoruz.

Sizlerde iş kazaları ile alakalı yaşadığınız bir sorun için uzman desteğini Gülsün Hukuk Bürosu’ndan alabilirsiniz. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nda yer alan 13. maddeye göre iş kazası sayılan hususlar ve tazminat davası açabileceğiniz durumlar için bize incelediğiniz web sitemizde yer alan telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

İş kazası sayılan haller, işyerinde meydana gelen bir olay veya olaylar sonucu çalışanların yaralanması veya ölümü durumlarıdır. Bu olaylar, çalışanların çalışma sırasında meydana gelebilir veya çalışma sırası dışında meydana gelebilir. Örneğin, işyerinde bir makine parçasının çalışırken çalışanın eline sıkışarak yaralaması gibi bir olay iş kazası sayılır. Aynı şekilde, işyerinde çalışan bir kişinin işyerinden dışarı çıkarken trafik kazası geçirip yaralanması da iş kazası sayılır. İş kazaları genellikle işyerinde meydana gelen tehlikeli olaylar veya koşullar nedeniyle meydana gelir. Bu olaylar ve koşullar, çalışanların yapmış olduğu işlerle ilgili olabilir veya işyerinde bulunan ekipman ve makinelere ait olabilir. İşyerinde meydana gelen iş kazalarının önlenmesi için, işyerlerinde güvenlik önlemlerinin alınması ve işyerinde çalışanların bu önlemleri uygulaması önemlidir.

İş Kazası Sayılan Haller Nelerdir?
İş Kazası Sayılan Haller Nelerdir?

İş davaları için avukat tercihi yaparken, dava konusu olan iş ile ilgili deneyime sahip olan ve bu alanda uzmanlaşmış bir avukatı tercih etmeniz önerilir. Ayrıca, avukatın karşı tarafla ilişkisi de önemli olabilir. Örneğin, eğer işyerinizde çalışıyorsanız ve işyerinizin avukatıyla dağıtım olabilecek bir davada karşı tarafın avukatı olursa, bu durumda avukatın tarafsızlığı ve objektifliği sorgulanabilir. Bu nedenle, bu tür davalarda bağımsız bir avukat tercih etmeniz daha iyi bir seçim olabilir.

Ayrıca, avukatın dava takip etme süreci ve sizinle iletişim kurma sıklığı gibi konuları da değerlendirmeniz önerilir. Önemli olan, size en iyi hizmeti veren, davalarınızda size yardımcı olabilecek ve sizin haklarınızı koruyabilecek bir avukat bulmaktır.

Avukat arama sürecinde, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

İhtiyacınız olan avukat türünü belirleyin: İş davalarında, iş hukuku ve işyeri hukuku alanında uzmanlaşmış avukatları tercih etmeniz önerilir.

Potansiyel avukatları araştırın: İnternet, avukat dernekleri ve hukuk büroları gibi kaynaklardan avukatları araştırabilirsiniz.

Potansiyel avukatlarla görüşün: Görüşme yaptığınız avukatların deneyimlerini, uzmanlık alanlarını ve geçmişte çalıştıkları davaları sormak suretiyle onlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Karar verin: Görüşmeleriniz sonucunda, size en uygun avukatı seçerek anlaşma yapın.

İyi bir iş hukuku avukatı için bizi aramaktan asla çekinmeyin.