Gülsün Hukuk Bürosu uzmanları ile değerli ziyaretçilerini bilgilendirmeye devam ediyor. Hizmet Tespiti Davası Nedir? sorusunun yanıtı için uzmanlarımız bu içeriği hazırladı. Hizmet tespiti için açılan davaya doğrudan hizmet tespiti davası adı verilmektedir. Hizmet tespiti davası, SGK´ya karşı ödenmeyen primler, eksik yatırılan günler için hakkını almak için açılan dava türleri arasında bulunur. Verilen bir hizmet ya da satılan bir hizmet karşısında aksi yasal belgeler ile belirtilmediği müddetçe para (ödeme) alınması gerekir. Bu ödeme için belirlenen yöntemler farklı olabilmektedir.

Son günlerin popüler arama sonuçları arasında yer alan ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT ile alakalı en çok açılacak davalar arasında görmekteyiz. SGK´ya hizmet sürelerini eksik bildirenlerin, sürekli çalışmalarına ragmen işverenleri tarafından işe giriş ve çıkışlarının yaptırıldığı, SGK´daki girişlerinin geç yapıldığı veyahut sigortasız olarak çalıştırıldıkları dönemler için işçiler, işverenlerine karşı HİZMET TESPİTİ DAVASI açabilmektedir. İş hukuku alanına giren bu husus ile alakalı profesyonel destek almak isterseniz, sitemizde yer alan avukatlarımıza ait telefon numaralarından anında bilgi alabilirsiniz.

Farklı ödeme kanalları kullanılabilir olsa da çoğunlukla bankacılık kanalları üzerinden ödeme alınması beklenir. Ödeme alınmadığı ve ödemenin alınmadığı kanıtlandığı takdirde ise hizmet tespiti davası açılabilir. Mevcut kanıtlara kişiler ulaşamadığı takdirde tüm süreç ve sonraki adımlar mahkeme tarafından da belirlenebilir. Hizmet tespiti için açılan davanın uzman avukatlar tarafından yürütülmesi önerilir.

Hizmet Tespiti Davası Nasıl Açılır?

Hizmet tespiti davası açmak için izlenmesi gereken adımlar vardır. Öncelikli olarak dava açmak için dilekçe hazırlanır. Dilekçede tüm ayrıntılara yer verilmesi ve beraberinde dosya statüsü kazanılması ile dava açma süreci başlatılır. Hizmet tespiti davasının açılması için elde edilmesi gereken takip bilgileri de bulunur. Kişiler açtıkları davaların mevcut durumlarını e – devlet gibi elektronik sistemler üzerinden takip edebilir.

Hizmet tespiti davası açmak için izlenecek adımlar şunlardır:

• Dava dilekçesi hazırlanır.
• Davaya ilişkin detay, kanıt ve bilgiler toplanır.
• Başvurulacak mahkemeyi seçmek.
• Mahkemeye dilekçeyi teslim etmek.
• Duruşma tarihini beklemek.

Hizmet Tespiti Dava Dilekçesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Hizmet tespiti dava dilekçesi içerisinde birtakım bilgilerin yer alması gerekir. Dilekçe için gereken bilgilerin eksiksiz şekilde süreçte yer alması önem taşır. Hangi dava türü olursa olsun dava açmak için dilekçe yazmak gerekir. Standart dilekçelere göre daha farklı ve detaylı olan dava dilekçelerinin uzmanlar tarafından doldurulması önerilir.

Uzmanlar aracılığı ile doldurulan dilekçelerde hem eksik bilgi olmamakta hem de gereken tüm unsurlardan bahsedilmektedir. Hizmet tespiti davası için hazırlanacak olan dilekçede şu bilgiler yer almalıdır:

• Taraflar: Davalı ve davacı taraflara ilişkin bilgilere yer verilmelidir.
• Sebep: Davanın açılmasına sebep olan etkenler açık, net ve kanıtlanabilir şekilde dilekçeye eklenmelidir.
• İspat: Dava açılmasına sebep olan unsurların ve bu unsurların ispat ve kanıtlarının dava dilekçesinde yer alması gerekir.

Hizmet Tespiti Davasının Kim Açar?

Hizmet tespiti davasını açan kişiler davalı taraf olabileceği gibi davalı taraf tarafından anlaşma yapılacak olan avukat da olabilir. Hizmet tespiti davası açılırken önemli olan iki etken vardır. Bunlardan biri dava dilekçesinin doğru şekilde yazılması, diğeri ise ispatların da sürece dahil edilmesidir.

Hizmet Tespiti Davası Ne Zaman Açılır?

Hizmet tespiti davasını açma zamanı çoğunlukla ilgili gelişmenin yaşandığı dönemdir. Kişiler tüm hukuki süreçleri denemelerine karşın haklarını alamamışlar ise hizmet tespiti davasını açabilirler. Hizmet tespiti davasını açmak isteyenlerin vakit kaybetmemeleri de önerilir. Bazı dönemlerde açılan davaların, duruşma aşamasına geçmesi uzun sürebilmektedir. Hizmet Tespiti Davası Nedir? sorusunu yanıtladık.

Çok daha fazlası için Tokat’ta bulunan hukuk büromuzdan bilgi alabilirsiniz.