Boşanmada Erkeğin Hakları ile ilgili hazırlanan bu içeriğimizi incelemenizin ardından bir boşanma davasında karşı karşıya kalabileceğiniz hususlar ve dava sonrasında sizleri bekleyenlerle ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bu tür davalarda ” Erkek Hakları ” nelerdir onlardan kısaca bahsedeceğiz.

Malesef boşanma davaları öncesinde ne kadınlar nede erkekler haklarını tam anlamı ile bilmektedir. Bazı menfaatlerde ve haklarda bu nedenle kayıplar olabilmektedir. Her iki taraf içinde hakları bilmek önemlidir. Erkekler haklarını avukatlarımızdan destek alarak yapabilecekleri doğru hamleler sayesinde koruyabilmektedir.

Türk Medeni Kanunu’nda yer alan olanaklar ile her iki kesiminde hakları ve yükümlülükleri yer almaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olmanız veya avukatlık ofisimizden hizmet almanız hak ihlallerini engelleyici olacaktır. Boşanma davalarında erkeklerin hak ve yükümlülüklerini bilmenizde fayda vardır. Yaşadığınız problemler ile ilgili Tokat ili ve çevre illerde görülecek olan boşanma davalarınızda Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarından destek alabilirsiniz. Avukatlarımız bu alanda kendini kanıtlamış ve bölgenin en çok tanınan avukatları arasında bulunmaktadır. Bu tür davalarda erkek haklarının korunması için zamanında hareket etmek gerekir. Zamanında hareket edilmemesi nedeniyle bazı hak kayıpları beraberinde gelebilmektedir.

Boşanmada Erkeğin Hakları

Konuya giriş yapmadan önce bilmenizi isteriz ki kadının hakları neyse erkeğin haklarıda bu davalarda aynıdır. TMK’da boşanma süreçlerinde bulunan kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip oldukları görülmektedir. Boşanma davalarında yer alan tüm süreç kadınlar veya erkeklerle alakalı bir ayrım olmadan işlemektedir. Erkeklerin hak ve yükümlülükleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgiler için whatsapp hattımızdan destek alabilirsiniz.

Boşanmada erkeklerin nafaka hakkını ele aldığımızda kadınlarda olduğu gibi erkeklerinde iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası alma hakkı bulunmaktadır. Bu nafakaların alınabilmesi için gerekli koşullar bulunuyorsa erkek kadın ayrımı olmamaktadır.

Yoksulluk nafakası hakkında göz attığımızda ise kusuru ağır olmamak kaydıyla boşanma nedeni ile şayet erkek ( aynı kadınlarda olduğu gibi ) yoksulluğa düşecek ise diğer eşin mali koşullarına göre süresis nafaka talep etme hakkı bulunmaktadır. Yine ilk hakta bulunduğu gibi bu hakta da kanun erkek ve kadınlar arasında ayrım yapmamaktadır.

Yoksulluk nafakası verilmesi genellikle boşanma davalarında kadınlara verildiği olarak bilinmektedir. Bu durumda önemli olan erkek yada kadının maddi durumu nedicesinde yoksulluk nafakası istemesidir. Yani erkekte bu nafakayı alabilme hakkına sahiptir.

Boşanmada Erkeğin Hakları
Boşanmada Erkeğin Hakları

Diğer bir hak ise İştirak Nafakası hakkıdır. Bu durumda çocuk için bakım giderleriyle baplı olarak ödenecek olan nafakadır. Çocuk velayeti kimdeyse karşı taraftan iştirak nafakası talep edebilmektedir. Şayet erkek ( baba ) çocuğun velayetini elinde bulunduruyorsa bu durum karşısında anneden çocukların bakımı için nafaka talep edebilmektedir.

Konu ile ilgili merak ettiğiniz bilgiler ve tüm haklarınızı öğrenebilmek için Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarına hemen danışabilirsiniz.