Boşanma Davasında Velayet ve Nafaka konusu ile ilgili sizlere hazırladığımız bu içeriğimizi inceleyebilir ve merak ettiğiniz tüm konular ile ilgili Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarımıza web sitemizde yer alan whatsapp destek hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Velayet konusu boşanma davalarında çekişmeye konu olan durumlar arasındadır. Reşit olmayan çocukların yaşamsal hakları içermektedir. 18 yaşından küçük olan çocukların bazı haklarının kullanılması için velayet hususlarında eşlerin anlaşamadığı taktirde hakim karar verecektir.

Gülsün Hukuk Bürosu olarak öncelikli olarak Tokat ilinde yer alan boşanma davalarına bakmaktayız. Boşanma davasında velayet ve nafaka konusu ile ilgili olarak akıl sağlığı yerinde olmayan, reşit olmayan çocukların tüm hakları için gerekli başvuruları ayrıca yapabilmekteyiz. Çocuk üzerinde velayet hakkı için anne yada baba bu hakkı kullanmak isteyebilir. Bu konu ile ilgili iki tarafta anlaşamadığı durumlarda babanın reyi meteberdir. Bir çocuk 18 yaşının altında ise annesi ile babasının velayeti altındadır. Annenin veyahut babanın vefat etmesi durumunda çocuk sağ kalan kişiye verilmektedir.

0 ile 3 yaşları arasında olan bir çocuğun annesinden bakım ve şefkatine ihtiyacı vardır. Bebek diyebileceğimiz bu yaştaki çocuklar anne sevgisine muhtaçtır. Bu yaş aralığında olan çocukların velayeti için karar alınacağı zaman anne kişinin işine, evine, gelirine, yaşam tarzına bakılmaz. Yani kısacası 0 ile 3 yaş arasında olan çocukların çoğunlukla anneye velayeti verilmektedir. Bu durumlarda doğru başvuruları, doğru şekilde yapmak önemlidir. Sizlerde velayet hususları ile ilgili merak ettiğiniz konular ve diğer detaylar için avukatlarımız ile görüşmeler yapabilirsiniz.

Diğer yaş gruplarına baktığımızda ise 3 ve 7 yaş arasında olan çocuklarında aynı şekilde annenin bakımına ve sevgisine muhtaç olduğu bilinmektedir. Fakat bu yaş aralığında olan çocukların anneden alınıp babaya velayet verilmesi durumu istisna teşkil etmektedir. Konu ile ilgili küçük bir örnek verme durumu istenirse, annenin çocuk için sağlığına zarar verici bir durumda olması, çocuğa bakmaktan acil olabilmesi, anne sağlığında sorunlar olması gibi sebepler bulunuyorsa çocuğun velayeti anneden alınmakta ve babaya verilmektedir.

Boşanma Davasında Velayet ve Nafaka
Boşanma Davasında Velayet ve Nafaka

Çocuk eğer 6 ile 12 yaş arasında yani okul çağına gelmiş ise velayetin belirlenmesi durumu için yaş önemlidir ancak bu yaş aralığındaki çocuklara sunulacak maddi imkanlar ön plana çıkacaktır. Bu durumlarda hakim değerlendirmesi dikkate alınacaktır. Bu yaş aralığındaki çocuklar için hangi eşin çocuk için daha iyi bir eğitim olanağı, daha iyi bir gelecek sağlama konusunda etkili olacağına dikkat edilir. Hakim genelde bu durumlarda uzman bir pedagog aracılığıyla çocuğun dinlenmesini ister ve fikirlerini öğrenir.

12 yaşını dolduran çocuklar ülkemizde belirli bir olgunluğa gelmektedir. Bu yaştan sonra olan çocuklar için kendilerinin ifade etme ve istekleri dinlenilmektedir. Hakim çocukların bu yaş aralığında olduğunda kendisini rahat ifade edebilmesinden kaynaklı olarak onları dinleyebilir.

Tokat ili ve çevre illerde boşanma davaları ve akabinde velayet davaları için Gülsün Hukuk Bürosu’ndan hizmet alabilirsiniz. Alanında uzman kadromuz ile gerek velayet davalarında gerekse nafaka davalarında sizlerin istediği sonuçları almak için hizmetlerimizi sunmaktayız.