Uyuşturucudan Gözaltına Alınmada İfade Verme ve Sorgu ile alakalı bilgileri sizlere aktardığımız bu içeriğimizde kolluk kuvvetlerinde karşılaşılacak olan bazı durumları ele aldık. Ceza hukukunda ifade verme ve sorgu hususları için Gülsün Hukuk Bürosu olarak sizlere uzman avukatlarımızla hizmet vermekteyiz. Tokat ili ve çevresinde bu tür hususlar için hiç zaman kaybetmeden bize ulaşabilirsiniz.

İFADE VERME NEDİR?

Süpheli kişilerin polisler yada Cumhuriyet savcıları veya askerler tarafından soruşturma konusunda olan suçu ile alakalı olarak dinlendiği anlara İFADE VERME denir. İfade almada polisler, jandarmalar ve diğer kolluk kuvvetlerinin yapabildiği veya doğrudan savcılık tarafından yerine getirildiği durumdur. Soruşurma aşamalarında yapılacak olan ifade alma işlemleri kanunda yer alan görevlilerin haricinde kimse tarafından yapılamaz.

SORGU NEDİR?

Hukuk dilinde sorguyu ele aldığımızda ise şüphelilerin veya sanıkların hakim tarafından veyahut mahkeme yetkileri tarafından soruşturma – kovuşturma konularındaki suçlarla ilgili olarak dinlendiği anlamlarını taşır. Sorgu işlemleri soruşturma aşamalarında Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından ve kovuşturma aşamasında ise davanın açılmış olduğu yetkili, görevli olan mahkemeler tarafından yapılabilmektedir.

Uyarıcı madde ve uyuşurucu maddelerin ticareti ve diğer hususları ile alakalı karşı karşıya kaldığınız davalar öncesinde uzman avukatlar ile yola çıkmanız oldukça önemlidir. Hemen alanında uzman avukatlardan bu alanda destek alarak doğru ifade verebilme ve sorgu sırasında yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz. Tokat ili ve çevresinde başarılı kadromuz ile sorunsuz bir şekilde hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.

Uyuşturucudan Gözaltına Alınmada İfade Verme ve Sorgu
Uyuşturucudan Gözaltına Alınmada İfade Verme ve Sorgu

İfade alma durumu ile sorgu durumları arasında en önemli fark yukarıda da bahsettiğimiz gibi ifade alma durumunda polis, jandarma ve diğer kolluk kuvvetleri tarafından yada savcılık makamı tarafından yerine getirilmektedir. Ancak sorgu işlemlerinde kesinlikle bir hakim yer almalıdır. Bir kişinin hakkında suç şüphesi bulunuyorsa soruşturma aşamalarında şüpheli olacak ve kovuşturma aşamasında ise bu kişi sanık olarak adlandırılacaktır.

Sizlerde şüpheli veya sanık ibadelerinden yargılanmaya başlayacaksanız hiç zaman kaybetmeden alanında en iyi avukatların hizmet verdiği, Tokat ilinin önde gelen hukuk bürosu olan Gülsün Hukuk’tan destek alın.

Aklınıza takılanlar için hemen sitede yer alan whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.