Boşanma Davalarında Ses Kaydı Kullanılabilir Mi? Sorusunun yanıtı ve önemli diğer hususlar için sizler için hazırlanan bu makalemizi okuyabilir ve aklınıza takılan ” boşanma davası ” konuları için alanında uzman avukatlarımıza sitemizde bulunan numaralardan ulaşabilirsiniz.

Herkesin merak ettiği soru, boşanma davalarında sesler, görüntü kayıtları mahkemelerde delil olarak kullanılabiliyor mu? Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızdaki yerinin büyüklüğü sebebi ile cep telefonlarımız ve farklı kayıt cihazlarımız ile sesleri kayıt altına almak, videolar, resimler çekmek artık çok kolay. Özellikle boşanma davalarında aldatma durumlarında, evlilik içerisindeki şiddetli geçimsizlik hallerini eşlerin ispat edebilmesi için ses kayıtları aldığı, görüntüler kayıt ettiği en çok rastlanan durumdur.

Gizli bir biçimde alınan ses kayıtları, görüntüler, resimler, video kayıtları hukuka uygun şekilde elde edildiği taktirde evet boşanma davasında delil olarak kullanılabilir. Fakat sistematik bir şekilde belirli olan planlar dahilinde iddanın ispatı için gizli bir şekilde yapılacak olan ses kayıtları, resim çekmeleri, ortam dinlemeleri düşündüğünüz kadar masum olmayacak ve Türk Ceza Kanunu kapsamında özel hayatın gizliliği kapsamında ihlal suçunu oluşturacaktır. Lütfen bir boşanma davasında delil olarak sunmak istediğiniz ses kayıtları, resimler ve daha fazlası için Gülsün Hukuk Bürosu avukatlarına danışın. Avukatlarımızdan alacağınız profesyonel destek ile boşanma davalarınızda kendinizi haklı çıkarabilecek adımların atılmasında doğru konumda, doğru anda, doğru hamleyi yapmanızı sağlayacağız.

Aynı zamanda kişilerin boşanma davalarındaki yalancı tanıklığının ispatı içinde 3.kişilerin ses kayıtlarının, görüntülerinin alınması halide özel hayatın gizlilk ihlali suçunu oluşturacak ve atacağınız yanlış adımlar nedeni ile haklıyken haksız konuma düşeceksiniz. Bu gibi durumlarda yalnız başınıza değil, kesinlikle işinde uzman boşanma avukatları ile hareket etmeniz önerilmektedir.

Boşanma Davalarında Ses Kaydı Kullanılabilir Mi?
Boşanma Davalarında Ses Kaydı Kullanılabilir Mi?

Boşanma Davalarında Ses Kaydı Kullanılabilir Mi?

Hayır kullanılamaz. Gizli bir şekilde çekilen hiçbir resim, video, ses kaydı kullanılamaz ve sizi haklı konumdayken haksız bir konuma getirebilir. Bu bağlamda Tokat ili ve çevre illerden boşanma davası açmak isteyen herkesin bir telefon kadar uzağındayız. Hemen incelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızı arayarak uzman avukatlarımızdan bilgi, destek ve hizmet alabilirsiniz.

Deliller hukuk düzeninin kabul ettiği ispatlar arasındadır. Ancak delillerin kabul görebilmesi için bazı sınırlandırmalarda bulunur. Haklılığınızı ispat etmek için delillerinizin hukuka aykırı olması halinde esas aranacak olan kural ilgili delilin yargı makamı tarafından kullanılmamasıdır. Geniş bir kavram olan delil durumunda haklı olabilmeniz için bazı detaylar aranacaktır. Ses kayıtlarını almanız, özel verilerin izinsiz bir şekilde elde edilmesi durumu Anayasamız ile güvence altına alınmış ve özel hayatın gizliliği hakkını meydana getirmiştir. Özel hayatın gizliliği hakkı bireylerin kendisi ile ilgili olan durumların gizli kalması, ifade edilememesi, kayıt altına alınamaması, gösterilememesi ve ihlal edilememesini talep edebilmektedir.

Gizlice elde edilen ses kayıtlarının geçerli olabilmesi için ne yapmanız gerektiğini, neye göre hareket etmeniz gerektiğini öğrenebilmek için hemen whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz.